Sâmbătă17 octombrie
Live 89 Pune pont

FinlandaFinlanda · Ykkonen

VJS – TPV Tampere

VJS
VVVVÎ
15:00 Duminică, 18 octombrie
TPV Tampere
VÎÎVÎ
11.47 X4.60 25.10
1X1.12 X22.40 121.15

Ultimele 5 / 5: VJS marchează 1.6 și primește 0.8. TPV Tampere 1.8 / 2.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 62% · Egal 20% · Oaspete 18%

Goluri / meci

1.6 + 1.8

Peste 2.5

1.25 · forma 40% / 80%

GG

Da 1.39 · Nu 2.77

Analiză VJS – TPV Tampere

VJS o primește pe TPV Tampere duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

VJS are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 4 goluri primite (1,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. TPV Tampere are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 10 goluri primite (1,8 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, VJS stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, VJS a câștigat 2, TPV Tampere a câștigat 1, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 5. Ultima întâlnire, pe 29.06.2026, s-a terminat VJS 2–1 TPV Tampere.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.47 / 4.60 / 5.10. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 62% pentru VJS, 20% pentru egal și 18% pentru TPV Tampere. Favorită e VJS. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.25 și sub 2.5 la 3.25, adică 72% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.39 și Nu la 2.77.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,30) și cele deduse din cote (2,46 – 1,29) și ajunge la 2,13 goluri estimate pentru VJS și 1,29 pentru TPV Tampere, adică 3,42 în total. Cu aceste valori, VJS câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 21%, iar TPV Tampere câștigă în 23%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,6%.

Statistici-cheie
IndicatorVJSTPV Tampere
Meciuri analizate55
V-E-Î4-0-12-0-3
Puncte / meci2,401,20
Goluri marcate (medie)8 (1,6)9 (1,8)
Goluri primite (medie)4 (0,8)10 (2,0)
% Peste 2.540%80%
% GG40%40%
Victorii H2H (5 meciuri)21
Goluri estimate (model)2,131,29
Șanse de victorie (model)56%23%

Goluri estimate

2,13 – 1,29 · total 3,42

1X2 model

56% · 21% · 23%

Peste 2.5 model

67% · cotă corectă 1.49

GG model

64% · cotă corectă 1.56

Distribuția golurilor
3%0
11%1
19%2
22%3
19%4
26%5+

Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
VJS ↓ / TPV Tampere →012345
0 3,3 4,2 2,7 1,2 0,4 0,1
1 7,0 9,0 5,8 2,5 0,8 0,2
2 7,4 9,6 6,2 2,7 0,9 0,2
3 5,3 6,8 4,4 1,9 0,6 0,2
4 2,8 3,6 2,3 1,0 0,3 0,1
5 1,2 1,5 1,0 0,4 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri VJS, coloane = goluri TPV Tampere.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: TPV Tampere. TPV Tampere primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,10 goluri, cotele doar 3,75. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie VJS are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.47 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), dar cota 1.25 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.39 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.6
Goluri / meci
1.8
0.8
Primite / meci
2.0
80%
Victorii
40%
40%
Peste 2.5
80%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe VJS – TPV Tampere?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă VJS – TPV Tampere?

Meciul face parte din Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre VJS – TPV Tampere?

Cotele 1X2 sunt 1.47 / 4.60 / 5.10. Fără marjă, asta înseamnă 62% pentru VJS, 20% egal și 18% pentru TPV Tampere, cu VJS favorită la cota 1.47.

Câte goluri se așteaptă în VJS – TPV Tampere?

Modelul nostru estimează 3,42 goluri (2,13 pentru VJS, 1,29 pentru TPV Tampere). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Ykkonen
18.10
15:00
SalPa – OLS Oulu 1.783.45
18.10
15:00
JJK Jyvaskyla – PKKU 2.172.67
12.10
18:30
Inter Turku 2 – FC Jazz 6–1
10.10
17:00
TPV Tampere – KPV Kokkola 4–0