Sâmbătă17 octombrie
Live 90 Pune pont

FinlandaFinlanda · Ykkonen

JJK Jyvaskyla – PKKU

JJK Jyvaskyla
ÎÎÎÎV
15:00 Duminică, 18 octombrie
PKKU
ÎÎVÎV
12.17 X3.90 22.67
1X1.40 X21.59 121.20

Ultimele 5 / 5: JJK Jyvaskyla marchează 1.8 și primește 3.6. PKKU 1.4 / 2.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 42% · Egal 23% · Oaspete 34%

Goluri / meci

1.8 + 1.4

Peste 2.5

1.25 · forma 100% / 80%

GG

Da 1.28 · Nu 3.35

Analiză JJK Jyvaskyla – PKKU

JJK Jyvaskyla o primește pe PKKU duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

JJK Jyvaskyla are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 18 goluri primite (1,8 marcate și 3,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. PKKU are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 11 goluri primite (1,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, PKKU stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.

În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, JJK Jyvaskyla a câștigat 2, PKKU a câștigat 3, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 6 din 7. Ultima întâlnire, pe 21.08.2026, s-a terminat PKKU 2–2 JJK Jyvaskyla.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.17 / 3.90 / 2.67. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 42% pentru JJK Jyvaskyla, 23% pentru egal și 34% pentru PKKU. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.25 și sub 2.5 la 3.25, adică 72% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.28 și Nu la 3.35.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,00 – 2,50) și cele deduse din cote (1,97 – 1,77) și ajunge la 1,99 goluri estimate pentru JJK Jyvaskyla și 2,14 pentru PKKU, adică 4,13 în total. Cu aceste valori, JJK Jyvaskyla câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 20%, iar PKKU câștigă în 43%. Peste 2.5 goluri are 78%, GG are 76%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 7,3%.

Statistici-cheie
IndicatorJJK JyvaskylaPKKU
Meciuri analizate55
V-E-Î1-0-42-0-3
Puncte / meci0,601,20
Goluri marcate (medie)9 (1,8)7 (1,4)
Goluri primite (medie)18 (3,6)11 (2,2)
% Peste 2.5100%80%
% GG80%40%
Victorii H2H (7 meciuri)23
Goluri estimate (model)1,992,14
Șanse de victorie (model)37%43%

Goluri estimate

1,99 – 2,14 · total 4,13

1X2 model

37% · 20% · 43%

Peste 2.5 model

78% · cotă corectă 1.28

GG model

76% · cotă corectă 1.32

Distribuția golurilor
1%0
7%1
14%2
19%3
19%4
40%5+

Sub 2.5: 22% · Peste 2.5: 78% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
JJK Jyvasky. ↓ / PKKU →012345
0 1,6 3,4 3,7 2,6 1,4 0,6
1 3,2 6,8 7,3 5,2 2,8 1,2
2 3,2 6,8 7,3 5,2 2,8 1,2
3 2,1 4,5 4,8 3,5 1,8 0,8
4 1,1 2,2 2,4 1,7 0,9 0,4
5 0,4 0,9 1,0 0,7 0,4 0,2

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri JJK Jyvaskyla, coloane = goluri PKKU.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: JJK Jyvaskyla. JJK Jyvaskyla primește 3,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: PKKU. PKKU primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,50 goluri, cotele doar 3,75. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: JJK Jyvaskyla 37%, egal 20%, PKKU 43%. Peste 2.5 goluri are 78% în model (cotă corectă 1.28), iar cota 1.25 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 76% în model (cotă corectă 1.32), iar cota 1.28 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–2 (7,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
1.4
3.6
Primite / meci
2.2
20%
Victorii
40%
100%
Peste 2.5
80%
80%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe JJK Jyvaskyla – PKKU?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă JJK Jyvaskyla – PKKU?

Meciul face parte din Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre JJK Jyvaskyla – PKKU?

Cotele 1X2 sunt 2.17 / 3.90 / 2.67. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru JJK Jyvaskyla, 23% egal și 34% pentru PKKU, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în JJK Jyvaskyla – PKKU?

Modelul nostru estimează 4,13 goluri (1,99 pentru JJK Jyvaskyla, 2,14 pentru PKKU). Peste 2.5 goluri are 78%, GG are 76%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din Ykkonen
18.10
15:00
SalPa – OLS Oulu 1.783.45
18.10
15:00
VJS – TPV Tampere 1.475.10
12.10
18:30
Inter Turku 2 – FC Jazz 6–1
10.10
17:00
TPV Tampere – KPV Kokkola 4–0