Sâmbătă17 octombrie
Live 89 Pune pont

FinlandaFinlanda · Ykkonen

SalPa – OLS Oulu

SalPa
VÎVVV
15:00 Duminică, 18 octombrie
OLS Oulu
ÎVVEV
11.78 X4.20 23.45
1X1.25 X21.90 121.17

Ultimele 5 / 5: SalPa marchează 3.6 și primește 2.2. OLS Oulu 1.8 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 52% · Egal 22% · Oaspete 27%

Goluri / meci

3.6 + 1.8

Peste 2.5

1.24 · forma 100% / 60%

GG

Da 1.30 · Nu 3.20

Analiză SalPa – OLS Oulu

SalPa o primește pe OLS Oulu duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

SalPa are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 18 goluri marcate și 11 goluri primite (3,6 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. OLS Oulu are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 4 goluri primite (1,8 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, SalPa a câștigat 1, OLS Oulu a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 5,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 22.08.2026, s-a terminat SalPa 4–1 OLS Oulu.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.78 / 4.20 / 3.45. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 52% pentru SalPa, 22% pentru egal și 27% pentru OLS Oulu. Favorită e SalPa. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.24 și sub 2.5 la 3.30, adică 73% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.30 și Nu la 3.20.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,20 – 2,00) și cele deduse din cote (2,21 – 1,57) și ajunge la 2,20 goluri estimate pentru SalPa și 1,78 pentru OLS Oulu, adică 3,98 în total. Cu aceste valori, SalPa câștigă în 48% din cazuri, egalul iese în 20%, iar OLS Oulu câștigă în 32%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,0%.

Statistici-cheie
IndicatorSalPaOLS Oulu
Meciuri analizate55
V-E-Î4-0-13-1-1
Puncte / meci2,402,00
Goluri marcate (medie)18 (3,6)9 (1,8)
Goluri primite (medie)11 (2,2)4 (0,8)
% Peste 2.5100%60%
% GG80%60%
Victorii H2H (2 meciuri)11
Goluri estimate (model)2,201,78
Șanse de victorie (model)48%32%

Goluri estimate

2,20 – 1,78 · total 3,98

1X2 model

48% · 20% · 32%

Peste 2.5 model

76% · cotă corectă 1.32

GG model

74% · cotă corectă 1.35

Distribuția golurilor
2%0
7%1
15%2
20%3
19%4
37%5+

Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
SalPa ↓ / OLS Oulu →012345
0 1,9 3,3 3,0 1,8 0,8 0,3
1 4,1 7,3 6,5 3,9 1,7 0,6
2 4,5 8,0 7,2 4,3 1,9 0,7
3 3,3 5,9 5,3 3,1 1,4 0,5
4 1,8 3,2 2,9 1,7 0,8 0,3
5 0,8 1,4 1,3 0,8 0,3 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri SalPa, coloane = goluri OLS Oulu.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: SalPa. SalPa primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 68% în model (cotă corectă 1.47), dar cota 1.25 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.24 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.30 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,0%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
3.6
Goluri / meci
1.8
2.2
Primite / meci
0.8
80%
Victorii
60%
100%
Peste 2.5
60%
80%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe SalPa – OLS Oulu?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă SalPa – OLS Oulu?

Meciul face parte din Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre SalPa – OLS Oulu?

Cotele 1X2 sunt 1.78 / 4.20 / 3.45. Fără marjă, asta înseamnă 52% pentru SalPa, 22% egal și 27% pentru OLS Oulu, cu SalPa favorită la cota 1.78.

Câte goluri se așteaptă în SalPa – OLS Oulu?

Modelul nostru estimează 3,98 goluri (2,20 pentru SalPa, 1,78 pentru OLS Oulu). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Ykkonen
18.10
15:00
VJS – TPV Tampere 1.475.10
18.10
15:00
JJK Jyvaskyla – PKKU 2.172.67
12.10
18:30
Inter Turku 2 – FC Jazz 6–1
10.10
17:00
TPV Tampere – KPV Kokkola 4–0