Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka
Ultimele 5 / 5: Tiamo Hirakata marchează 1.2 și primește 2.4. Iwate Grulla Morioka 1.0 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 44% · Egal 26% · Oaspete 30%
Goluri / meci
1.2 + 1.0
Peste 2.5
1.66 · forma 60% / 40%
GG
Da 1.60 · Nu 2.20
Analiză Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka
Tiamo Hirakata o primește pe Iwate Grulla Morioka duminică, 18 octombrie, ora 07:00 (ora României), în JFL (Japonia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Tiamo Hirakata are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 12 goluri primite (1,2 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Iwate Grulla Morioka are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Tiamo Hirakata a câștigat 2, Iwate Grulla Morioka a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 5,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 18.10.2025, s-a terminat Tiamo Hirakata 4–1 Iwate Grulla Morioka.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.07 / 3.40 / 3.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 44% pentru Tiamo Hirakata, 26% pentru egal și 30% pentru Iwate Grulla Morioka. Favorită e Tiamo Hirakata. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.66 și sub 2.5 la 2.07, adică 55% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.60 și Nu la 2.20.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,20 – 1,70) și cele deduse din cote (1,60 – 1,30) și ajunge la 1,40 goluri estimate pentru Tiamo Hirakata și 1,50 pentru Iwate Grulla Morioka, adică 2,90 în total. Cu aceste valori, Tiamo Hirakata câștigă în 35% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Iwate Grulla Morioka câștigă în 40%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Tiamo Hirakata | Iwate Grulla Morioka |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 40% |
| % GG | 80% | 80% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 2 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,40 | 1,50 |
| Șanse de victorie (model) | 35% | 40% |
Goluri estimate
1,40 – 1,50 · total 2,90
1X2 model
35% · 25% · 40%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
59% · cotă corectă 1.69
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Tiamo Hirak. ↓ / Iwate Grull. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,5 | 8,3 | 6,2 | 3,1 | 1,2 | 0,3 |
| 1 | 7,7 | 11,6 | 8,7 | 4,3 | 1,6 | 0,5 |
| 2 | 5,4 | 8,1 | 6,1 | 3,0 | 1,1 | 0,3 |
| 3 | 2,5 | 3,8 | 2,8 | 1,4 | 0,5 | 0,2 |
| 4 | 0,9 | 1,3 | 1,0 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Tiamo Hirakata, coloane = goluri Iwate Grulla Morioka.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Tiamo Hirakata. Tiamo Hirakata primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Tiamo Hirakata e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Tiamo Hirakata 35%, egal 25%, Iwate Grulla Morioka 40%. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), dar cota 1.66 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.60 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 18.10.25 | Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka | — | 4–1 |
| 06.07.25 | Iwate Grulla Morioka – Tiamo Hirakata | — | 2–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 07:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka?
Meciul face parte din JFL (Japonia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka?
Cotele 1X2 sunt 2.07 / 3.40 / 3.00. Fără marjă, asta înseamnă 44% pentru Tiamo Hirakata, 26% egal și 30% pentru Iwate Grulla Morioka, cu Tiamo Hirakata favorită la cota 2.07.
Câte goluri se așteaptă în Tiamo Hirakata – Iwate Grulla Morioka?
Modelul nostru estimează 2,90 goluri (1,40 pentru Tiamo Hirakata, 1,50 pentru Iwate Grulla Morioka). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.