Vineri16 octombrie
Live 52 Pune pont

SuediaSuedia · Division 2

Skara FC – Motala AIF

Skara FC
VVÎVV
14:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Motala AIF
ÎÎVÎE
11.56 X4.15 24.35
1X1.14 X22.12 121.15

Ultimele 5 / 5: Skara FC marchează 2.0 și primește 1.0. Motala AIF 1.6 / 2.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 58% · Egal 22% · Oaspete 21%

Goluri / meci

2.0 + 1.6

Peste 2.5

1.36 · forma 60% / 80%

GG

Da 1.46 · Nu 2.55

Analiză Skara FC – Motala AIF

Skara FC o primește pe Motala AIF sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Division 2 (Suedia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Skara FC are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 5 goluri primite (2,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Motala AIF are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 12 goluri primite (1,6 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Skara FC stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Skara FC a câștigat 0, Motala AIF a câștigat 3, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Motala AIF 3–0 Skara FC.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.56 / 4.15 / 4.35. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 58% pentru Skara FC, 22% pentru egal și 21% pentru Motala AIF. Favorită e Skara FC. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.36 și sub 2.5 la 2.72, adică 67% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.46 și Nu la 2.55.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,20 – 1,30) și cele deduse din cote (2,18 – 1,26) și ajunge la 2,19 goluri estimate pentru Skara FC și 1,28 pentru Motala AIF, adică 3,47 în total. Cu aceste valori, Skara FC câștigă în 58% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Motala AIF câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,6%.

Statistici-cheie
IndicatorSkara FCMotala AIF
Meciuri analizate55
V-E-Î4-0-11-1-3
Puncte / meci2,400,80
Goluri marcate (medie)10 (2,0)8 (1,6)
Goluri primite (medie)5 (1,0)12 (2,4)
% Peste 2.560%80%
% GG60%60%
Victorii H2H (3 meciuri)03
Goluri estimate (model)2,191,28
Șanse de victorie (model)58%22%

Goluri estimate

2,19 – 1,28 · total 3,47

1X2 model

58% · 20% · 22%

Peste 2.5 model

67% · cotă corectă 1.49

GG model

64% · cotă corectă 1.56

Distribuția golurilor
3%0
11%1
19%2
21%3
19%4
27%5+

Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Skara FC ↓ / Motala AIF →012345
0 3,1 4,0 2,5 1,1 0,3 0,1
1 6,8 8,7 5,6 2,4 0,8 0,2
2 7,5 9,6 6,1 2,6 0,8 0,2
3 5,4 7,0 4,5 1,9 0,6 0,2
4 3,0 3,8 2,4 1,0 0,3 0,1
5 1,3 1,7 1,1 0,5 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Skara FC, coloane = goluri Motala AIF.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Motala AIF. Motala AIF primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,3 goluri, față de 3,47 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Skara FC are 58% în model (cotă corectă 1.72), dar cota 1.56 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), dar cota 1.36 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.46 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
1.6
1.0
Primite / meci
2.4
80%
Victorii
20%
60%
Peste 2.5
80%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Skara FC – Motala AIF?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Skara FC – Motala AIF?

Meciul face parte din Division 2 (Suedia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Skara FC – Motala AIF?

Cotele 1X2 sunt 1.56 / 4.15 / 4.35. Fără marjă, asta înseamnă 58% pentru Skara FC, 22% egal și 21% pentru Motala AIF, cu Skara FC favorită la cota 1.56.

Câte goluri se așteaptă în Skara FC – Motala AIF?

Modelul nostru estimează 3,47 goluri (2,19 pentru Skara FC, 1,28 pentru Motala AIF). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Division 2
17.10
13:30
FC Gute – Sunnersta AIF 3.901.67
17.10
13:30
Korsnas IF FK – Falu FK 3.751.74
17.10
13:30
Helges IF – Enskede IK 7.601.23
17.10
13:30
Kungsangens IF – Taby 2.722.17
17.10
13:30
IFK Lidingo – IK Franke 2.252.60