Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)
Ultimele 5 / 5: Ruzomberok (F) marchează 1.6 și primește 3.6. Banska Bystrica (F) 1.4 / 2.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 57% · Egal 21% · Oaspete 21%
Goluri / meci
1.6 + 1.4
Peste 2.5
— · forma 100% / 60%
GG
—
Analiză Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)
Ruzomberok (F) o primește pe Banska Bystrica (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Liga 1 (F) (Slovacia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Ruzomberok (F) are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 18 goluri primite (1,6 marcate și 3,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Banska Bystrica (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 11 goluri primite (1,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Ruzomberok (F) a câștigat 4, Banska Bystrica (F) a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 5. Ultima întâlnire, pe 16.11.2024, s-a terminat Ruzomberok (F) 2–0 Banska Bystrica (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.58 / 4.20 / 4.20. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 57% pentru Ruzomberok (F), 21% pentru egal și 21% pentru Banska Bystrica (F). Favorită e Ruzomberok (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,90 goluri estimate pentru Ruzomberok (F) și 2,50 pentru Banska Bystrica (F), adică 4,40 în total. Cu aceste valori, Ruzomberok (F) câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 19%, iar Banska Bystrica (F) câștigă în 51%. Peste 2.5 goluri are 82%, GG are 78%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 7,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 27 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Ruzomberok (F) | Banska Bystrica (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-0-4 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 0,60 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 18 (3,6) | 11 (2,2) |
| % Peste 2.5 | 100% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 4 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,90 | 2,50 |
| Șanse de victorie (model) | 30% | 51% |
Goluri estimate
1,90 – 2,50 · total 4,40
1X2 model
30% · 19% · 51%
Peste 2.5 model
82% · cotă corectă 1.22
GG model
78% · cotă corectă 1.28
Sub 2.5: 18% · Peste 2.5: 82% · total goluri în 90 de minute
| Ruzomberok . ↓ / Banska Byst. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,2 | 3,1 | 3,8 | 3,2 | 2,0 | 1,0 |
| 1 | 2,3 | 5,8 | 7,3 | 6,1 | 3,8 | 1,9 |
| 2 | 2,2 | 5,5 | 6,9 | 5,8 | 3,6 | 1,8 |
| 3 | 1,4 | 3,5 | 4,4 | 3,7 | 2,3 | 1,1 |
| 4 | 0,7 | 1,7 | 2,1 | 1,7 | 1,1 | 0,5 |
| 5 | 0,3 | 0,6 | 0,8 | 0,7 | 0,4 | 0,2 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ruzomberok (F), coloane = goluri Banska Bystrica (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Ruzomberok (F). Ruzomberok (F) primește 3,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Banska Bystrica (F). Banska Bystrica (F) primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Ruzomberok (F) e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Banska Bystrica (F) are 51% în model (cotă corectă 1.96), iar cota 4.20 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 82% în model (cotă corectă 1.22). Ambele marchează (GG) are 78% în model (cotă corectă 1.28). Scorul cel mai probabil: 1–2 (7,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 16.11.24 | Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F) | — | 2–0 |
| 07.09.24 | Banska Bystrica (F) – Ruzomberok (F) | 0–2 | 1–2 |
| 18.05.24 | Banska Bystrica (F) – Ruzomberok (F) | 0–1 | 3–3 |
| 13.04.24 | Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F) | 0–0 | 4–0 |
| 24.02.24 | Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F) | 1–1 | 3–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)?
Meciul face parte din Liga 1 (F) (Slovacia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.58 / 4.20 / 4.20. Fără marjă, asta înseamnă 57% pentru Ruzomberok (F), 21% egal și 21% pentru Banska Bystrica (F), cu Ruzomberok (F) favorită la cota 1.58.
Câte goluri se așteaptă în Ruzomberok (F) – Banska Bystrica (F)?
Modelul nostru estimează 4,40 goluri (1,90 pentru Ruzomberok (F), 2,50 pentru Banska Bystrica (F)). Peste 2.5 goluri are 82%, GG are 78%, iar cel mai probabil scor este 1–2.