Sâmbătă17 octombrie
Live 55 Pune pont

RomaniaRomania · Superscore Liga 3

Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir

Progresul Pecica
ÎVÎVÎ
15:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Metalurgistul Cugir
ÎEÎVE
12.50 X3.50 22.25
1X1.45 X21.36 121.18

Ultimele 5 / 5: Progresul Pecica marchează 1.8 și primește 2.6. Metalurgistul Cugir 1.4 / 1.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 35% · Egal 25% · Oaspete 39%

Goluri / meci

1.8 + 1.4

Peste 2.5

1.55 · forma 100% / 60%

GG

Da 1.51 · Nu 2.30

Analiză Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir

Progresul Pecica o primește pe Metalurgistul Cugir sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Superscore Liga 3 (Romania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Progresul Pecica are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 13 goluri primite (1,8 marcate și 2,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Metalurgistul Cugir are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 8 goluri primite (1,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Progresul Pecica a câștigat 0, Metalurgistul Cugir a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Progresul Pecica 3–3 Metalurgistul Cugir.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.50 / 3.50 / 2.25. După ce scoatem marja (aproximativ 13,0% pe piața asta), rămân 35% pentru Progresul Pecica, 25% pentru egal și 39% pentru Metalurgistul Cugir. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.55 și sub 2.5 la 2.15, adică 58% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.51 și Nu la 2.30.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 2,00) și cele deduse din cote (1,46 – 1,55) și ajunge la 1,58 goluri estimate pentru Progresul Pecica și 1,78 pentru Metalurgistul Cugir, adică 3,36 în total. Cu aceste valori, Progresul Pecica câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Metalurgistul Cugir câștigă în 43%. Peste 2.5 goluri are 65%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,8%.

Statistici-cheie
IndicatorProgresul PecicaMetalurgistul Cugir
Meciuri analizate55
V-E-Î2-0-31-2-2
Puncte / meci1,201,00
Goluri marcate (medie)9 (1,8)7 (1,4)
Goluri primite (medie)13 (2,6)8 (1,6)
% Peste 2.5100%60%
% GG40%60%
Victorii H2H (2 meciuri)01
Goluri estimate (model)1,581,78
Șanse de victorie (model)34%43%

Goluri estimate

1,58 – 1,78 · total 3,36

1X2 model

34% · 23% · 43%

Peste 2.5 model

65% · cotă corectă 1.54

GG model

66% · cotă corectă 1.52

Distribuția golurilor
3%0
12%1
20%2
22%3
18%4
25%5+

Sub 2.5: 35% · Peste 2.5: 65% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Progresul P. ↓ / Metalurgist. →012345
0 3,5 6,2 5,5 3,3 1,5 0,5
1 5,5 9,8 8,7 5,2 2,3 0,8
2 4,3 7,7 6,9 4,1 1,8 0,6
3 2,3 4,1 3,6 2,1 1,0 0,3
4 0,9 1,6 1,4 0,8 0,4 0,1
5 0,3 0,5 0,5 0,3 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Progresul Pecica, coloane = goluri Metalurgistul Cugir.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Progresul Pecica. Progresul Pecica primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Metalurgistul Cugir. Metalurgistul Cugir primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,70 goluri, cotele doar 3,02. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 13,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Progresul Pecica 34%, egal 23%, Metalurgistul Cugir 43%. Peste 2.5 goluri are 65% în model (cotă corectă 1.54), iar cota 1.55 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.51 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,8%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
1.4
2.6
Primite / meci
1.6
40%
Victorii
20%
100%
Peste 2.5
60%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir?

Meciul face parte din Superscore Liga 3 (Romania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir?

Cotele 1X2 sunt 2.50 / 3.50 / 2.25. Fără marjă, asta înseamnă 35% pentru Progresul Pecica, 25% egal și 39% pentru Metalurgistul Cugir, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir?

Modelul nostru estimează 3,36 goluri (1,58 pentru Progresul Pecica, 1,78 pentru Metalurgistul Cugir). Peste 2.5 goluri are 65%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Superscore Liga 3
17.10
15:00
CSM Vaslui – CSM Adjud 1.514.55
17.10
15:00
CS Tunari – CS Blejoi 1.524.20