Sâmbătă17 octombrie
Live 55 Pune pont

RomaniaRomania · Superscore Liga 3

Progresul Fundulea – AS Portul Constanta

Progresul Fundulea
VVÎVÎ
15:00 Sâmbătă, 17 octombrie
AS Portul Constanta
ÎÎÎÎÎ
11.09 X7.10 212.00
1X— X24.20 121.02

Ultimele 5 / 5: Progresul Fundulea marchează 2.2 și primește 1.4. AS Portul Constanta 1.0 / 3.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 80% · Egal 12% · Oaspete 7%

Goluri / meci

2.2 + 1.0

Peste 2.5

— · forma 80% / 80%

GG

Da 1.90 · Nu 1.74

Analiză Progresul Fundulea – AS Portul Constanta

Progresul Fundulea o primește pe AS Portul Constanta sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Superscore Liga 3 (Romania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Progresul Fundulea are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 7 goluri primite (2,2 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. AS Portul Constanta are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 17 goluri primite (1,0 marcate și 3,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Progresul Fundulea stă mai bine, cu o diferență de 1,80 puncte pe meci.

Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.09 / 7.10 / 12.00. După ce scoatem marja (aproximativ 14,2% pe piața asta), rămân 80% pentru Progresul Fundulea, 12% pentru egal și 7% pentru AS Portul Constanta. Favorită e Progresul Fundulea. Pentru GG, Da e la 1.90 și Nu la 1.74.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 2,80 goluri estimate pentru Progresul Fundulea și 1,20 pentru AS Portul Constanta, adică 4,00 în total. Cu aceste valori, Progresul Fundulea câștigă în 71% din cazuri, egalul iese în 15%, iar AS Portul Constanta câștigă în 14%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorProgresul FunduleaAS Portul Constanta
Meciuri analizate55
V-E-Î3-0-20-0-5
Puncte / meci1,800,00
Goluri marcate (medie)11 (2,2)5 (1,0)
Goluri primite (medie)7 (1,4)17 (3,4)
% Peste 2.580%80%
% GG60%60%
Goluri estimate (model)2,801,20
Șanse de victorie (model)71%14%

Goluri estimate

2,80 – 1,20 · total 4,00

1X2 model

71% · 15% · 14%

Peste 2.5 model

76% · cotă corectă 1.32

GG model

66% · cotă corectă 1.52

Distribuția golurilor
2%0
7%1
15%2
20%3
19%4
37%5+

Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Progresul F. ↓ / AS Portul C. →012345
0 1,8 2,2 1,3 0,5 0,2 0,0
1 5,1 6,2 3,7 1,5 0,4 0,1
2 7,2 8,6 5,2 2,1 0,6 0,1
3 6,7 8,0 4,8 1,9 0,6 0,1
4 4,7 5,6 3,4 1,4 0,4 0,1
5 2,6 3,2 1,9 0,8 0,2 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Progresul Fundulea, coloane = goluri AS Portul Constanta.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: AS Portul Constanta. AS Portul Constanta primește 3,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 14,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Progresul Fundulea are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.09 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32). Ambele marchează (GG) are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.90 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.2
Goluri / meci
1.0
1.4
Primite / meci
3.4
60%
Victorii
0%
80%
Peste 2.5
80%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Progresul Fundulea – AS Portul Constanta?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Progresul Fundulea – AS Portul Constanta?

Meciul face parte din Superscore Liga 3 (Romania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Progresul Fundulea – AS Portul Constanta?

Cotele 1X2 sunt 1.09 / 7.10 / 12.00. Fără marjă, asta înseamnă 80% pentru Progresul Fundulea, 12% egal și 7% pentru AS Portul Constanta, cu Progresul Fundulea favorită la cota 1.09.

Câte goluri se așteaptă în Progresul Fundulea – AS Portul Constanta?

Modelul nostru estimează 4,00 goluri (2,80 pentru Progresul Fundulea, 1,20 pentru AS Portul Constanta). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor este 2–1.

Alte meciuri din Superscore Liga 3
17.10
15:00
CSM Vaslui – CSM Adjud 1.514.55
17.10
15:00
CS Tunari – CS Blejoi 1.524.20