Sâmbătă17 octombrie
Live 250 Pune pont

Anglia Am.Anglia Am. · Cupa Ligii (F)

Newcastle (F) – Sunderland (F)

Newcastle (F)
VÎVVV
16:00 Duminică, 18 octombrie
Sunderland (F)
VVÎEV
11.52 X3.90 25.00
1X1.10 X22.20 121.17

Ultimele 5 / 5: Newcastle (F) marchează 2.6 și primește 0.8. Sunderland (F) 1.8 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 59% · Egal 23% · Oaspete 18%

Goluri / meci

2.6 + 1.8

Peste 2.5

1.64 · forma 80% / 80%

GG

Da 1.73 · Nu 2.00

Analiză Newcastle (F) – Sunderland (F)

Newcastle (F) o primește pe Sunderland (F) duminică, 18 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Cupa Ligii (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Newcastle (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 4 goluri primite (2,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Sunderland (F) are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 7 goluri primite (1,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Newcastle (F) a câștigat 3, Sunderland (F) a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 29.03.2026, s-a terminat Sunderland (F) 1–1 Newcastle (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.52 / 3.90 / 5.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,4% pe piața asta), rămân 59% pentru Newcastle (F), 23% pentru egal și 18% pentru Sunderland (F). Favorită e Newcastle (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.64 și sub 2.5 la 2.10, adică 56% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.73 și Nu la 2.00.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,00 – 1,30) și cele deduse din cote (1,95 – 0,99) și ajunge la 1,97 goluri estimate pentru Newcastle (F) și 1,14 pentru Sunderland (F), adică 3,11 în total. Cu aceste valori, Newcastle (F) câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Sunderland (F) câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,0%.

Statistici-cheie
IndicatorNewcastle (F)Sunderland (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î4-0-13-1-1
Puncte / meci2,402,00
Goluri marcate (medie)13 (2,6)9 (1,8)
Goluri primite (medie)4 (0,8)7 (1,4)
% Peste 2.580%80%
% GG40%80%
Victorii H2H (4 meciuri)30
Goluri estimate (model)1,971,14
Șanse de victorie (model)56%22%

Goluri estimate

1,97 – 1,14 · total 3,11

1X2 model

56% · 22% · 22%

Peste 2.5 model

59% · cotă corectă 1.69

GG model

59% · cotă corectă 1.69

Distribuția golurilor
5%0
14%1
22%2
22%3
17%4
20%5+

Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Newcastle (. ↓ / Sunderland . →012345
0 4,5 5,1 2,9 1,1 0,3 0,1
1 8,8 10,0 5,7 2,2 0,6 0,1
2 8,7 9,9 5,6 2,1 0,6 0,1
3 5,7 6,5 3,7 1,4 0,4 0,1
4 2,8 3,2 1,8 0,7 0,2 0,0
5 1,1 1,3 0,7 0,3 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Newcastle (F), coloane = goluri Sunderland (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Newcastle (F) are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.52 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.64 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 59% în model (cotă corectă 1.69), iar cota 1.73 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,0%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.6
Goluri / meci
1.8
0.8
Primite / meci
1.4
80%
Victorii
60%
80%
Peste 2.5
80%
40%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Newcastle (F) – Sunderland (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Newcastle (F) – Sunderland (F)?

Meciul face parte din Cupa Ligii (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Newcastle (F) – Sunderland (F)?

Cotele 1X2 sunt 1.52 / 3.90 / 5.00. Fără marjă, asta înseamnă 59% pentru Newcastle (F), 23% egal și 18% pentru Sunderland (F), cu Newcastle (F) favorită la cota 1.52.

Câte goluri se așteaptă în Newcastle (F) – Sunderland (F)?

Modelul nostru estimează 3,11 goluri (1,97 pentru Newcastle (F), 1,14 pentru Sunderland (F)). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 59%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Cupa Ligii (F)
17.10
17:00
Watford (F) – Leicester (F) 6.101.37
18.10
16:00
Burnley (F) – Durham (F) 1.953.25
18.10
16:00
Wolverhampton (F) – Ipswich (F) 3.002.10