Watford (F) – Leicester (F)
Ultimele 5 / 5: Watford (F) marchează 1.2 și primește 2.4. Leicester (F) 1.0 / 2.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 20% · Egal 23% · Oaspete 56%
Goluri / meci
1.2 + 1.0
Peste 2.5
1.62 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.67 · Nu 2.07
Analiză Watford (F) – Leicester (F)
Watford (F) o primește pe Leicester (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Cupa Ligii (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Watford (F) are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 12 goluri primite (1,2 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Leicester (F) are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 12 goluri primite (1,0 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.45 / 3.85 / 1.60. După ce scoatem marja (aproximativ 10,9% pe piața asta), rămân 20% pentru Watford (F), 23% pentru egal și 56% pentru Leicester (F). Favorită e Leicester (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.62 și sub 2.5 la 2.15, adică 57% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.67 și Nu la 2.07.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,70) și cele deduse din cote (1,07 – 1,91) și ajunge la 1,43 goluri estimate pentru Watford (F) și 1,80 pentru Leicester (F), adică 3,23 în total. Cu aceste valori, Watford (F) câștigă în 31% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Leicester (F) câștigă în 46%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 11 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Watford (F) | Leicester (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-2-3 | 1-0-4 |
| Puncte / meci | 0,40 | 0,60 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 12 (2,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 80% | 40% |
| Goluri estimate (model) | 1,43 | 1,80 |
| Șanse de victorie (model) | 31% | 46% |
Goluri estimate
1,43 – 1,80 · total 3,23
1X2 model
31% · 23% · 46%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
63% · cotă corectă 1.59
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Watford (F) ↓ / Leicester (. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,0 | 7,1 | 6,4 | 3,8 | 1,7 | 0,6 |
| 1 | 5,7 | 10,2 | 9,2 | 5,5 | 2,5 | 0,9 |
| 2 | 4,0 | 7,3 | 6,6 | 3,9 | 1,8 | 0,6 |
| 3 | 1,9 | 3,5 | 3,1 | 1,9 | 0,8 | 0,3 |
| 4 | 0,7 | 1,2 | 1,1 | 0,7 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Watford (F), coloane = goluri Leicester (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Watford (F). Watford (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Leicester (F). Leicester (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,50 goluri, cotele doar 2,97. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Leicester (F) e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.13 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.62 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.67 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Watford (F) – Leicester (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Watford (F) – Leicester (F)?
Meciul face parte din Cupa Ligii (F) (Anglia Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Watford (F) – Leicester (F)?
Cotele 1X2 sunt 4.45 / 3.85 / 1.60. Fără marjă, asta înseamnă 20% pentru Watford (F), 23% egal și 56% pentru Leicester (F), cu Leicester (F) favorită la cota 1.60.
Câte goluri se așteaptă în Watford (F) – Leicester (F)?
Modelul nostru estimează 3,23 goluri (1,43 pentru Watford (F), 1,80 pentru Leicester (F)). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor este 1–1.