Duminică18 octombrie
Live 45 Pune pont

ItaliaItalia · Serie A

Monza – Cagliari

Monza
ÎEÎVÎ
19:30 Luni, 19 octombrie
Cagliari
EVVVÎ
12.42 X3.20 23.10
1X1.37 X21.57 121.36

Ultimele 5 / 5: Monza marchează 1.8 și primește 2.4. Cagliari 1.2 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 39% · Egal 30% · Oaspete 31%

Goluri / meci

1.8 + 1.2

Peste 2.5

2.10 · forma 100% / 40%

GG

Da 1.82 · Nu 1.95

Analiză Monza – Cagliari

Monza o primește pe Cagliari luni, 19 octombrie, ora 19:30 (ora României), în Serie A (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Monza are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 12 goluri primite (1,8 marcate și 2,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Cagliari are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 4 goluri primite (1,2 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Cagliari stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Monza a câștigat 1, Cagliari a câștigat 2, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 30.03.2025, s-a terminat Cagliari 3–0 Monza.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.20 / 3.10. După ce scoatem marja (aproximativ 4,8% pe piața asta), rămân 39% pentru Monza, 30% pentru egal și 31% pentru Cagliari. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.10 și sub 2.5 la 1.75, adică 45% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.82 și Nu la 1.95.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 1,80) și cele deduse din cote (1,34 – 1,16) și ajunge la 1,32 goluri estimate pentru Monza și 1,48 pentru Cagliari, adică 2,80 în total. Cu aceste valori, Monza câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Cagliari câștigă în 41%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,9%.

Statistici-cheie
IndicatorMonzaCagliari
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-33-1-1
Puncte / meci0,802,00
Goluri marcate (medie)9 (1,8)6 (1,2)
Goluri primite (medie)12 (2,4)4 (0,8)
% Peste 2.5100%40%
% GG100%60%
Victorii H2H (3 meciuri)12
Goluri estimate (model)1,321,48
Șanse de victorie (model)34%41%

Goluri estimate

1,32 – 1,48 · total 2,80

1X2 model

34% · 25% · 41%

Peste 2.5 model

53% · cotă corectă 1.89

GG model

57% · cotă corectă 1.75

Distribuția golurilor
6%0
17%1
24%2
22%3
16%4
15%5+

Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Monza ↓ / Cagliari →012345
0 6,1 9,0 6,7 3,3 1,2 0,4
1 8,0 11,9 8,8 4,3 1,6 0,5
2 5,3 7,8 5,8 2,9 1,1 0,3
3 2,3 3,4 2,6 1,3 0,5 0,1
4 0,8 1,1 0,8 0,4 0,2 0,0
5 0,2 0,3 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Monza, coloane = goluri Cagliari.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Monza. Monza primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,10 goluri, cotele doar 2,49. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Monza 34%, egal 25%, Cagliari 41%. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), iar cota 1.35 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,9%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.8
Goluri / meci
1.2
2.4
Primite / meci
0.8
20%
Victorii
60%
100%
Peste 2.5
40%
100%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Monza – Cagliari?

Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 19:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Monza – Cagliari?

Meciul face parte din Serie A (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Monza – Cagliari?

Cotele 1X2 sunt 2.42 / 3.20 / 3.10. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Monza, 30% egal și 31% pentru Cagliari, deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Monza – Cagliari?

Modelul nostru estimează 2,80 goluri (1,32 pentru Monza, 1,48 pentru Cagliari). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Serie A
18.10
13:30
Udinese – Lecce 1.854.35
18.10
16:00
Fiorentina – Como 3.352.10
18.10
19:00
AC Milan – Atalanta 1.824.25
18.10
21:45
Juventus – Lazio 1.705.00
19.10
21:45
Parma – Torino FC 3.302.37
17.10
21:45
AS Roma – Genoa 2–0