Udinese – Lecce
Ultimele 5 / 5: Udinese marchează 1.2 și primește 2.2. Lecce 0.8 / 2.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 50% · Egal 27% · Oaspete 23%
Goluri / meci
1.2 + 0.8
Peste 2.5
2.05 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.88 · Nu 1.90
Analiză Udinese – Lecce
Udinese o primește pe Lecce duminică, 18 octombrie, ora 13:30 (ora României), în Serie A (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Udinese are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 11 goluri primite (1,2 marcate și 2,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Lecce are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 12 goluri primite (0,8 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Udinese a câștigat 4, Lecce a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 08.02.2026, s-a terminat Lecce 2–1 Udinese.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.50 / 4.15. După ce scoatem marja (aproximativ 5,3% pe piața asta), rămân 50% pentru Udinese, 27% pentru egal și 23% pentru Lecce. Favorită e Udinese. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.05 și sub 2.5 la 1.78, adică 46% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.88 și Nu la 1.90.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,50) și cele deduse din cote (1,56 – 0,98) și ajunge la 1,68 goluri estimate pentru Udinese și 1,24 pentru Lecce, adică 2,92 în total. Cu aceste valori, Udinese câștigă în 48% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Lecce câștigă în 28%. Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,2%.
| Indicator | Udinese | Lecce |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-1-4 | 1-0-4 |
| Puncte / meci | 0,20 | 0,60 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 12 (2,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 4 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,68 | 1,24 |
| Șanse de victorie (model) | 48% | 28% |
Goluri estimate
1,68 – 1,24 · total 2,92
1X2 model
48% · 24% · 28%
Peste 2.5 model
55% · cotă corectă 1.82
GG model
58% · cotă corectă 1.72
Sub 2.5: 45% · Peste 2.5: 55% · total goluri în 90 de minute
| Udinese ↓ / Lecce → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,4 | 6,7 | 4,1 | 1,7 | 0,5 | 0,1 |
| 1 | 9,1 | 11,2 | 7,0 | 2,9 | 0,9 | 0,2 |
| 2 | 7,6 | 9,4 | 5,9 | 2,4 | 0,7 | 0,2 |
| 3 | 4,3 | 5,3 | 3,3 | 1,4 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 1,8 | 2,2 | 1,4 | 0,6 | 0,2 | 0,0 |
| 5 | 0,6 | 0,7 | 0,5 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Udinese, coloane = goluri Lecce.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Udinese. Udinese primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Lecce. Lecce primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,30 goluri, cotele doar 2,53. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Udinese e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 55% în model (cotă corectă 1.82), iar cota 2.05 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.88 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,2%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 08.02.26 | Lecce – Udinese | 1–1 | 2–1 |
| 25.10.25 | Udinese – Lecce | 2–0 | 3–2 |
| 21.02.25 | Lecce – Udinese | 0–1 | 0–1 |
| 05.10.24 | Udinese – Lecce | 0–0 | 1–0 |
| 13.05.24 | Lecce – Udinese | 0–1 | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Udinese – Lecce?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 13:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Udinese – Lecce?
Meciul face parte din Serie A (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Udinese – Lecce?
Cotele 1X2 sunt 1.90 / 3.50 / 4.15. Fără marjă, asta înseamnă 50% pentru Udinese, 27% egal și 23% pentru Lecce, cu Udinese favorită la cota 1.90.
Câte goluri se așteaptă în Udinese – Lecce?
Modelul nostru estimează 2,92 goluri (1,68 pentru Udinese, 1,24 pentru Lecce). Peste 2.5 goluri are 55%, GG are 58%, iar cel mai probabil scor este 1–1.