AS Roma – Genoa
Ultimele 5 / 5: AS Roma marchează 1.6 și primește 1.4. Genoa 1.0 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 61% · Egal 23% · Oaspete 16%
Goluri / meci
1.6 + 1.0
Peste 2.5
1.71 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.88 · Nu 1.88
Analiză AS Roma – Genoa
AS Roma o primește pe Genoa sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:45 (ora României), în Serie A (Italia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
AS Roma are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Genoa are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, AS Roma a câștigat 3, Genoa a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 08.03.2026, s-a terminat Genoa 2–1 AS Roma.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.56 / 4.15 / 5.80. După ce scoatem marja (aproximativ 5,4% pe piața asta), rămân 61% pentru AS Roma, 23% pentru egal și 16% pentru Genoa. Favorită e AS Roma. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.71 și sub 2.5 la 2.15, adică 56% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.88 și Nu la 1.88.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,20) și cele deduse din cote (1,98 – 0,94) și ajunge la 1,69 goluri estimate pentru AS Roma și 1,07 pentru Genoa, adică 2,76 în total. Cu aceste valori, AS Roma câștigă în 52% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Genoa câștigă în 24%. Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,4%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | AS Roma | Genoa |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-3-1 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 5 (1,0) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 3 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,69 | 1,07 |
| Șanse de victorie (model) | 52% | 24% |
Goluri estimate
1,69 – 1,07 · total 2,76
1X2 model
52% · 24% · 24%
Peste 2.5 model
52% · cotă corectă 1.92
GG model
54% · cotă corectă 1.85
Sub 2.5: 48% · Peste 2.5: 52% · total goluri în 90 de minute
| AS Roma ↓ / Genoa → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,3 | 6,8 | 3,6 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 10,7 | 11,4 | 6,1 | 2,2 | 0,6 | 0,1 |
| 2 | 9,0 | 9,7 | 5,2 | 1,8 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 5,1 | 5,4 | 2,9 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 2,2 | 2,3 | 1,2 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,7 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri AS Roma, coloane = goluri Genoa.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Favorit fără formă. AS Roma e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie AS Roma are 52% în model (cotă corectă 1.92), dar cota 1.56 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,4%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 08.03.26 | Genoa – AS Roma | 0–0 | 2–1 |
| 29.12.25 | AS Roma – Genoa | 3–0 | 3–1 |
| 17.01.25 | AS Roma – Genoa | 1–1 | 3–1 |
| 15.09.24 | Genoa – AS Roma | 0–1 | 1–1 |
| 19.05.24 | AS Roma – Genoa | 0–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe AS Roma – Genoa?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:45, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă AS Roma – Genoa?
Meciul face parte din Serie A (Italia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre AS Roma – Genoa?
Cotele 1X2 sunt 1.56 / 4.15 / 5.80. Fără marjă, asta înseamnă 61% pentru AS Roma, 23% egal și 16% pentru Genoa, cu AS Roma favorită la cota 1.56.
Câte goluri se așteaptă în AS Roma – Genoa?
Modelul nostru estimează 2,76 goluri (1,69 pentru AS Roma, 1,07 pentru Genoa). Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.