Vineri16 octombrie
Live 20 Pune pont

BelgiaBelgia · Super League (F)

Gent (F) – Standard Liege (F)

Gent (F)
ÎÎÎÎÎ
20:30 Sâmbătă, 17 octombrie
Standard Liege (F)
ÎVÎVÎ
13.80 X3.85 21.76
1X1.90 X21.21 121.21

Ultimele 5 / 5: Gent (F) marchează 0.8 și primește 3.2. Standard Liege (F) 1.2 / 2.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 24% · Egal 24% · Oaspete 52%

Goluri / meci

0.8 + 1.2

Peste 2.5

— · forma 60% / 60%

GG

—

Analiză Gent (F) – Standard Liege (F)

Gent (F) o primește pe Standard Liege (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30 (ora României), în Super League (F) (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Gent (F) are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 16 goluri primite (0,8 marcate și 3,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Standard Liege (F) are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 13 goluri primite (1,2 marcate și 2,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Standard Liege (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Gent (F) a câștigat 1, Standard Liege (F) a câștigat 7, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,1 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 8. Ultima întâlnire, pe 24.01.2026, s-a terminat Standard Liege (F) 2–0 Gent (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.80 / 3.85 / 1.76. După ce scoatem marja (aproximativ 9,1% pe piața asta), rămân 24% pentru Gent (F), 24% pentru egal și 52% pentru Standard Liege (F). Favorită e Standard Liege (F).

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,70 goluri estimate pentru Gent (F) și 2,20 pentru Standard Liege (F), adică 3,90 în total. Cu aceste valori, Gent (F) câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 20%, iar Standard Liege (F) câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 73%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 8,3%.

Statistici-cheie
IndicatorGent (F)Standard Liege (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î0-0-52-0-3
Puncte / meci0,001,20
Goluri marcate (medie)4 (0,8)6 (1,2)
Goluri primite (medie)16 (3,2)13 (2,6)
% Peste 2.560%60%
% GG60%40%
Victorii H2H (8 meciuri)17
Goluri estimate (model)1,702,20
Șanse de victorie (model)30%50%

Goluri estimate

1,70 – 2,20 · total 3,90

1X2 model

30% · 20% · 50%

Peste 2.5 model

75% · cotă corectă 1.33

GG model

73% · cotă corectă 1.37

Distribuția golurilor
2%0
8%1
15%2
20%3
20%4
35%5+

Sub 2.5: 25% · Peste 2.5: 75% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Gent (F) ↓ / Standard Li. →012345
0 2,0 4,5 4,9 3,6 2,0 0,9
1 3,4 7,6 8,3 6,1 3,4 1,5
2 2,9 6,4 7,1 5,2 2,9 1,3
3 1,7 3,6 4,0 2,9 1,6 0,7
4 0,7 1,5 1,7 1,3 0,7 0,3
5 0,2 0,5 0,6 0,4 0,2 0,1

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Gent (F), coloane = goluri Standard Liege (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Gent (F). Gent (F) primește 3,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Apărare vulnerabilă: Standard Liege (F). Standard Liege (F) primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,1 goluri, față de 3,90 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Standard Liege (F) are 50% în model (cotă corectă 2.00), dar cota 1.76 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33). Ambele marchează (GG) are 73% în model (cotă corectă 1.37). Scorul cel mai probabil: 1–2 (8,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.8
Goluri / meci
1.2
3.2
Primite / meci
2.6
0%
Victorii
40%
60%
Peste 2.5
60%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Gent (F) – Standard Liege (F)?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 20:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Gent (F) – Standard Liege (F)?

Meciul face parte din Super League (F) (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Gent (F) – Standard Liege (F)?

Cotele 1X2 sunt 3.80 / 3.85 / 1.76. Fără marjă, asta înseamnă 24% pentru Gent (F), 24% egal și 52% pentru Standard Liege (F), cu Standard Liege (F) favorită la cota 1.76.

Câte goluri se așteaptă în Gent (F) – Standard Liege (F)?

Modelul nostru estimează 3,90 goluri (1,70 pentru Gent (F), 2,20 pentru Standard Liege (F)). Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 73%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din Super League (F)
17.10
14:30
Anderlecht (F) – Leuven (F) 2.352.72
17.10
17:00
Zulte Waregem (F) – Genk (F) 2.602.40