Anderlecht (F) – Leuven (F)
Ultimele 5 / 5: Anderlecht (F) marchează 2.2 și primește 0.6. Leuven (F) 1.2 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 27% · Oaspete 34%
Goluri / meci
2.2 + 1.2
Peste 2.5
— · forma 40% / 40%
GG
—
Analiză Anderlecht (F) – Leuven (F)
Anderlecht (F) o primește pe Leuven (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Super League (F) (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Anderlecht (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 3 goluri primite (2,2 marcate și 0,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Leuven (F) are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 6 goluri primite (1,2 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Anderlecht (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Anderlecht (F) a câștigat 1, Leuven (F) a câștigat 5, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 8. Ultima întâlnire, pe 09.05.2026, s-a terminat Leuven (F) 1–1 Anderlecht (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.35 / 2.72. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 39% pentru Anderlecht (F), 27% pentru egal și 34% pentru Leuven (F). Piața vede un meci echilibrat.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,70 goluri estimate pentru Anderlecht (F) și 0,90 pentru Leuven (F), adică 2,60 în total. Cu aceste valori, Anderlecht (F) câștigă în 56% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Leuven (F) câștigă în 20%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 12,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 17 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Anderlecht (F) | Leuven (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-0-1 | 1-3-1 |
| Puncte / meci | 2,40 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 11 (2,2) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 3 (0,6) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 20% | 20% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 1 | 5 |
| Goluri estimate (model) | 1,70 | 0,90 |
| Șanse de victorie (model) | 56% | 20% |
Goluri estimate
1,70 – 0,90 · total 2,60
1X2 model
56% · 24% · 20%
Peste 2.5 model
48% · cotă corectă 2.08
GG model
49% · cotă corectă 2.04
Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute
| Anderlecht . ↓ / Leuven (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,4 | 6,7 | 3,0 | 0,9 | 0,2 | 0,0 |
| 1 | 12,6 | 11,4 | 5,1 | 1,5 | 0,3 | 0,1 |
| 2 | 10,7 | 9,7 | 4,3 | 1,3 | 0,3 | 0,1 |
| 3 | 6,1 | 5,5 | 2,5 | 0,7 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 2,6 | 2,3 | 1,0 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,9 | 0,8 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Anderlecht (F), coloane = goluri Leuven (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Anderlecht (F) are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 2.35 e peste ea, deci are valoare. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37). Scorul cel mai probabil: 1–0 (12,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 09.05.26 | Leuven (F) – Anderlecht (F) | 0–0 | 1–1 |
| 02.05.26 | Anderlecht (F) – Leuven (F) | 0–1 | 1–1 |
| 21.03.26 | Anderlecht (F) – Leuven (F) | 0–1 | 0–1 |
| 28.01.26 | Leuven (F) – Anderlecht (F) | 1–0 | 3–0 |
| 13.12.25 | Anderlecht (F) – Leuven (F) | 1–2 | 1–3 |
| 17.05.25 | Leuven (F) – Anderlecht (F) | — | 2–0 |
| 26.04.25 | Anderlecht (F) – Leuven (F) | — | 1–2 |
| 01.03.25 | Anderlecht (F) – Leuven (F) | 1–0 | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Anderlecht (F) – Leuven (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Anderlecht (F) – Leuven (F)?
Meciul face parte din Super League (F) (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Anderlecht (F) – Leuven (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.35 / 3.35 / 2.72. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Anderlecht (F), 27% egal și 34% pentru Leuven (F), deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Anderlecht (F) – Leuven (F)?
Modelul nostru estimează 2,60 goluri (1,70 pentru Anderlecht (F), 0,90 pentru Leuven (F)). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor este 1–0.