FC Jazz – KuPS Akatemia
Ultimele 5 / 5: FC Jazz marchează 1.8 și primește 1.8. KuPS Akatemia 1.2 / 3.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 59% · Egal 20% · Oaspete 21%
Goluri / meci
1.8 + 1.2
Peste 2.5
1.15 · forma 60% / 100%
GG
Da 1.27 · Nu 3.45
Analiză FC Jazz – KuPS Akatemia
FC Jazz o primește pe KuPS Akatemia duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FC Jazz are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 9 goluri primite (1,8 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. KuPS Akatemia are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 15 goluri primite (1,2 marcate și 3,0 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, FC Jazz stă mai bine, cu o diferență de 1,80 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, FC Jazz a câștigat 3, KuPS Akatemia a câștigat 2, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,7 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 6. Ultima întâlnire, pe 30.07.2026, s-a terminat FC Jazz 2–2 KuPS Akatemia.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.55 / 4.55 / 4.40. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 59% pentru FC Jazz, 20% pentru egal și 21% pentru KuPS Akatemia. Favorită e FC Jazz. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.15 și sub 2.5 la 4.15, adică 78% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.27 și Nu la 3.45.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,40 – 1,50) și cele deduse din cote (2,60 – 1,55) și ajunge la 2,50 goluri estimate pentru FC Jazz și 1,53 pentru KuPS Akatemia, adică 4,03 în total. Cu aceste valori, FC Jazz câștigă în 59% din cazuri, egalul iese în 19%, iar KuPS Akatemia câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 77%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,5%.
| Indicator | FC Jazz | KuPS Akatemia |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 0-0-5 |
| Puncte / meci | 1,80 | 0,00 |
| Goluri marcate (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 15 (3,0) |
| % Peste 2.5 | 60% | 100% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 3 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 2,50 | 1,53 |
| Șanse de victorie (model) | 59% | 22% |
Goluri estimate
2,50 – 1,53 · total 4,03
1X2 model
59% · 19% · 22%
Peste 2.5 model
77% · cotă corectă 1.30
GG model
72% · cotă corectă 1.39
Sub 2.5: 23% · Peste 2.5: 77% · total goluri în 90 de minute
| FC Jazz ↓ / KuPS Akatem. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,8 | 2,7 | 2,1 | 1,1 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 4,4 | 6,8 | 5,2 | 2,7 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 5,6 | 8,5 | 6,5 | 3,3 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 4,6 | 7,1 | 5,4 | 2,8 | 1,1 | 0,3 |
| 4 | 2,9 | 4,4 | 3,4 | 1,7 | 0,7 | 0,2 |
| 5 | 1,4 | 2,2 | 1,7 | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FC Jazz, coloane = goluri KuPS Akatemia.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: FC Jazz. FC Jazz primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: KuPS Akatemia. KuPS Akatemia primește 3,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie FC Jazz are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.55 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), dar cota 1.15 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.27 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 30.07.26 | FC Jazz – KuPS Akatemia | 0–2 | 2–2 |
| 09.05.26 | KuPS Akatemia – FC Jazz | 0–1 | 1–2 |
| 16.07.25 | FC Jazz – KuPS Akatemia | 1–1 | 2–1 |
| 20.04.25 | KuPS Akatemia – FC Jazz | 0–0 | 2–1 |
| 29.06.24 | KuPS Akatemia – FC Jazz | 2–0 | 2–0 |
| 27.04.24 | FC Jazz – KuPS Akatemia | 3–0 | 6–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe FC Jazz – KuPS Akatemia?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FC Jazz – KuPS Akatemia?
Meciul face parte din Ykkonen (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre FC Jazz – KuPS Akatemia?
Cotele 1X2 sunt 1.55 / 4.55 / 4.40. Fără marjă, asta înseamnă 59% pentru FC Jazz, 20% egal și 21% pentru KuPS Akatemia, cu FC Jazz favorită la cota 1.55.
Câte goluri se așteaptă în FC Jazz – KuPS Akatemia?
Modelul nostru estimează 4,03 goluri (2,50 pentru FC Jazz, 1,53 pentru KuPS Akatemia). Peste 2.5 goluri are 77%, GG are 72%, iar cel mai probabil scor este 2–1.