FC Elva (F) – Saku Sporting (F)
Ultimele 5 / 5: FC Elva (F) marchează 1.6 și primește 5.0. Saku Sporting (F) 3.0 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 5% · Egal 6% · Oaspete 89%
Goluri / meci
1.6 + 3.0
Peste 2.5
— · forma 100% / 100%
GG
Da 1.92 · Nu 1.78
Analiză FC Elva (F) – Saku Sporting (F)
FC Elva (F) o primește pe Saku Sporting (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:30 (ora României), în Meistriliiga (F) (Estonia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
FC Elva (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 25 de goluri primite (1,6 marcate și 5,0 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Saku Sporting (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 10 goluri primite (3,0 marcate și 2,0 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Saku Sporting (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, FC Elva (F) a câștigat 0, Saku Sporting (F) a câștigat 7, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 6,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 5 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 8 din 8. Ultima întâlnire, pe 05.09.2026, s-a terminat Saku Sporting (F) 5–1 FC Elva (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 20.00 / 14.00 / 1.02. După ce scoatem marja (aproximativ 10,2% pe piața asta), rămân 5% pentru FC Elva (F), 6% pentru egal și 89% pentru Saku Sporting (F). Favorită e Saku Sporting (F). Pentru GG, Da e la 1.92 și Nu la 1.78.
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,80 goluri estimate pentru FC Elva (F) și 4,00 pentru Saku Sporting (F), adică 5,80 în total. Cu aceste valori, FC Elva (F) câștigă în 12% din cazuri, egalul iese în 12%, iar Saku Sporting (F) câștigă în 76%. Peste 2.5 goluri are 93%, GG are 82%, iar cel mai probabil scor exact este 1–3, cu 5,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | FC Elva (F) | Saku Sporting (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 15 (3,0) |
| Goluri primite (medie) | 25 (5,0) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 100% | 100% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 0 | 7 |
| Goluri estimate (model) | 1,80 | 4,00 |
| Șanse de victorie (model) | 12% | 76% |
Goluri estimate
1,80 – 4,00 · total 5,80
1X2 model
12% · 12% · 76%
Peste 2.5 model
93% · cotă corectă 1.08
GG model
82% · cotă corectă 1.22
Sub 2.5: 7% · Peste 2.5: 93% · total goluri în 90 de minute
| FC Elva (F) ↓ / Saku Sporti. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 0,3 | 1,2 | 2,4 | 3,2 | 3,2 | 2,6 |
| 1 | 0,5 | 2,2 | 4,4 | 5,8 | 5,8 | 4,7 |
| 2 | 0,5 | 2,0 | 3,9 | 5,2 | 5,2 | 4,2 |
| 3 | 0,3 | 1,2 | 2,4 | 3,1 | 3,1 | 2,5 |
| 4 | 0,1 | 0,5 | 1,1 | 1,4 | 1,4 | 1,1 |
| 5 | 0,0 | 0,2 | 0,4 | 0,5 | 0,5 | 0,4 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri FC Elva (F), coloane = goluri Saku Sporting (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: FC Elva (F). FC Elva (F) primește 5,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Saku Sporting (F). Saku Sporting (F) primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Saku Sporting (F) are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.02 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 93% în model (cotă corectă 1.08). Ambele marchează (GG) are 82% în model (cotă corectă 1.22), iar cota 1.92 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–3 (5,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.09.26 | Saku Sporting (F) – FC Elva (F) | 2–0 | 5–1 |
| 23.08.26 | FC Elva (F) – Saku Sporting (F) | — | 1–4 |
| 01.08.26 | FC Elva (F) – Saku Sporting (F) | 2–6 | 2–8 |
| 21.03.26 | Saku Sporting (F) – FC Elva (F) | — | 2–2 |
| 10.10.25 | Saku Sporting (F) – FC Elva (F) | — | 5–0 |
| 06.09.25 | FC Elva (F) – Saku Sporting (F) | — | 0–5 |
| 26.07.25 | FC Elva (F) – Saku Sporting (F) | — | 0–10 |
| 10.06.25 | Saku Sporting (F) – FC Elva (F) | — | 6–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe FC Elva (F) – Saku Sporting (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 12:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă FC Elva (F) – Saku Sporting (F)?
Meciul face parte din Meistriliiga (F) (Estonia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre FC Elva (F) – Saku Sporting (F)?
Cotele 1X2 sunt 20.00 / 14.00 / 1.02. Fără marjă, asta înseamnă 5% pentru FC Elva (F), 6% egal și 89% pentru Saku Sporting (F), cu Saku Sporting (F) favorită la cota 1.02.
Câte goluri se așteaptă în FC Elva (F) – Saku Sporting (F)?
Modelul nostru estimează 5,80 goluri (1,80 pentru FC Elva (F), 4,00 pentru Saku Sporting (F)). Peste 2.5 goluri are 93%, GG are 82%, iar cel mai probabil scor este 1–3.