Taraz – Kaspiy Aktau II
Ultimele 5 / 5: Taraz marchează 1.4 și primește 1.8. Kaspiy Aktau II 1.6 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 42% · Egal 25% · Oaspete 33%
Goluri / meci
1.4 + 1.6
Peste 2.5
1.54 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.51 · Nu 2.40
Analiză Taraz – Kaspiy Aktau II
Taraz o primește pe Kaspiy Aktau II vineri, 16 octombrie, ora 14:00 (ora României), în First League (Kazahstan). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Taraz are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 9 goluri primite (1,4 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Kaspiy Aktau II are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 1 întâlniri directe din baza noastră, Taraz a câștigat 0, Kaspiy Aktau II a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 1 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 1. Ultima întâlnire, pe 10.07.2026, s-a terminat Kaspiy Aktau II 1–0 Taraz.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.60 / 2.75. După ce scoatem marja (aproximativ 10,7% pe piața asta), rămân 42% pentru Taraz, 25% pentru egal și 33% pentru Kaspiy Aktau II. Favorită e Taraz. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.54 și sub 2.5 la 2.27, adică 60% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.51 și Nu la 2.40.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,70) și cele deduse din cote (1,65 – 1,44) și ajunge la 1,52 goluri estimate pentru Taraz și 1,57 pentru Kaspiy Aktau II, adică 3,09 în total. Cu aceste valori, Taraz câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Kaspiy Aktau II câștigă în 39%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,9%.
| Indicator | Taraz | Kaspiy Aktau II |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-3-1 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 1,20 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,52 | 1,57 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 39% |
Goluri estimate
1,52 – 1,57 · total 3,09
1X2 model
37% · 24% · 39%
Peste 2.5 model
59% · cotă corectă 1.69
GG model
62% · cotă corectă 1.61
Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute
| Taraz ↓ / Kaspiy Akta. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,6 | 7,1 | 5,6 | 2,9 | 1,2 | 0,4 |
| 1 | 6,9 | 10,9 | 8,5 | 4,5 | 1,8 | 0,5 |
| 2 | 5,3 | 8,3 | 6,5 | 3,4 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 2,7 | 4,2 | 3,3 | 1,7 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 1,0 | 1,6 | 1,2 | 0,7 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Taraz, coloane = goluri Kaspiy Aktau II.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Taraz. Taraz primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Taraz e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Taraz 37%, egal 24%, Kaspiy Aktau II 39%. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.54 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.51 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,9%). Pontul AutoGOL pe meci este GG Nu la 2.40, pentru care modelul calculează 38%.
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 10.07.26 | Kaspiy Aktau II – Taraz | 0–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Taraz – Kaspiy Aktau II?
Meciul începe vineri, 16 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Taraz – Kaspiy Aktau II?
Meciul face parte din First League (Kazahstan). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Taraz – Kaspiy Aktau II?
Cotele 1X2 sunt 2.15 / 3.60 / 2.75. Fără marjă, asta înseamnă 42% pentru Taraz, 25% egal și 33% pentru Kaspiy Aktau II, cu Taraz favorită la cota 2.15.
Câte goluri se așteaptă în Taraz – Kaspiy Aktau II?
Modelul nostru estimează 3,09 goluri (1,52 pentru Taraz, 1,57 pentru Kaspiy Aktau II). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.