Dynamo Dresden – Magdeburg
Ultimele 5 / 5: Dynamo Dresden marchează 1.0 și primește 1.8. Magdeburg 2.0 / 0.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 38% · Egal 25% · Oaspete 36%
Goluri / meci
1.0 + 2.0
Peste 2.5
1.55 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.47 · Nu 2.57
Analiză Dynamo Dresden – Magdeburg
Dynamo Dresden o primește pe Magdeburg duminică, 18 octombrie, ora 14:30 (ora României), în Bundesliga 2 (Germania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Dynamo Dresden are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 9 goluri primite (1,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Magdeburg are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 3 goluri primite (2,0 marcate și 0,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Magdeburg stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Dynamo Dresden a câștigat 1, Magdeburg a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 24.01.2026, s-a terminat Magdeburg 1–2 Dynamo Dresden.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.50 / 3.75 / 2.62. După ce scoatem marja (aproximativ 4,8% pe piața asta), rămân 38% pentru Dynamo Dresden, 25% pentru egal și 36% pentru Magdeburg. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.55 și sub 2.5 la 2.47, adică 61% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.47 și Nu la 2.57.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,80 – 1,90) și cele deduse din cote (1,61 – 1,57) și ajunge la 1,20 goluri estimate pentru Dynamo Dresden și 1,73 pentru Magdeburg, adică 2,93 în total. Cu aceste valori, Dynamo Dresden câștigă în 26% din cazuri, egalul iese în 24%, iar Magdeburg câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 56%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,1%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 12 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Dynamo Dresden | Magdeburg |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-2-3 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 0,40 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 3 (0,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,20 | 1,73 |
| Șanse de victorie (model) | 26% | 50% |
Goluri estimate
1,20 – 1,73 · total 2,93
1X2 model
26% · 24% · 50%
Peste 2.5 model
56% · cotă corectă 1.79
GG model
57% · cotă corectă 1.75
Sub 2.5: 44% · Peste 2.5: 56% · total goluri în 90 de minute
| Dynamo Dres. ↓ / Magdeburg → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 5,3 | 9,2 | 8,0 | 4,6 | 2,0 | 0,7 |
| 1 | 6,4 | 11,1 | 9,6 | 5,5 | 2,4 | 0,8 |
| 2 | 3,8 | 6,7 | 5,8 | 3,3 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 1,5 | 2,7 | 2,3 | 1,3 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 0,5 | 0,8 | 0,7 | 0,4 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Dynamo Dresden, coloane = goluri Magdeburg.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Dynamo Dresden. Dynamo Dresden primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Magdeburg are 50% în model (cotă corectă 2.00), iar cota 2.62 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), dar cota 1.55 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,1%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 24.01.26 | Magdeburg – Dynamo Dresden | 1–2 | 1–2 |
| 09.08.25 | Dynamo Dresden – Magdeburg | 1–2 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Dynamo Dresden – Magdeburg?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Dynamo Dresden – Magdeburg?
Meciul face parte din Bundesliga 2 (Germania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Dynamo Dresden – Magdeburg?
Cotele 1X2 sunt 2.50 / 3.75 / 2.62. Fără marjă, asta înseamnă 38% pentru Dynamo Dresden, 25% egal și 36% pentru Magdeburg, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Dynamo Dresden – Magdeburg?
Modelul nostru estimează 2,93 goluri (1,20 pentru Dynamo Dresden, 1,73 pentru Magdeburg). Peste 2.5 goluri are 56%, GG are 57%, iar cel mai probabil scor este 1–1.