Beerschot VA – Anderlecht
Ultimele 5 / 5: Beerschot VA marchează 3.6 și primește 1.4. Anderlecht 1.4 / 0.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 31% · Egal 24% · Oaspete 45%
Goluri / meci
3.6 + 1.4
Peste 2.5
1.50 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.46 · Nu 2.55
Analiză Beerschot VA – Anderlecht
Beerschot VA o primește pe Anderlecht duminică, 18 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Cupa (Belgia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Beerschot VA are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 18 goluri marcate și 7 goluri primite (3,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Anderlecht are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Beerschot VA stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Beerschot VA a câștigat 1, Anderlecht a câștigat 2, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 09.01.2025, s-a terminat Beerschot VA 0–1 Anderlecht.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.00 / 3.85 / 2.07. După ce scoatem marja (aproximativ 7,6% pe piața asta), rămân 31% pentru Beerschot VA, 24% pentru egal și 45% pentru Anderlecht. Favorită e Anderlecht. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.50 și sub 2.5 la 2.42, adică 62% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.46 și Nu la 2.55.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,20 – 1,40) și cele deduse din cote (1,43 – 1,76) și ajunge la 1,82 goluri estimate pentru Beerschot VA și 1,58 pentru Anderlecht, adică 3,40 în total. Cu aceste valori, Beerschot VA câștigă în 44% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Anderlecht câștigă în 34%. Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 67%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Beerschot VA | Anderlecht |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 5-0-0 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 3,00 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 18 (3,6) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 4 (0,8) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 1 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,82 | 1,58 |
| Șanse de victorie (model) | 44% | 34% |
Goluri estimate
1,82 – 1,58 · total 3,40
1X2 model
44% · 22% · 34%
Peste 2.5 model
67% · cotă corectă 1.49
GG model
67% · cotă corectă 1.49
Sub 2.5: 33% · Peste 2.5: 67% · total goluri în 90 de minute
| Beerschot VA ↓ / Anderlecht → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,3 | 5,3 | 4,2 | 2,2 | 0,9 | 0,3 |
| 1 | 6,1 | 9,6 | 7,6 | 4,0 | 1,6 | 0,5 |
| 2 | 5,5 | 8,7 | 6,9 | 3,6 | 1,4 | 0,5 |
| 3 | 3,4 | 5,3 | 4,2 | 2,2 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 1,5 | 2,4 | 1,9 | 1,0 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 0,6 | 0,9 | 0,7 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Beerschot VA, coloane = goluri Anderlecht.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,3 goluri, față de 3,40 cât estimează modelul acum.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Beerschot VA 44%, egal 22%, Anderlecht 34%. Peste 2.5 goluri are 67% în model (cotă corectă 1.49), iar cota 1.50 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 67% în model (cotă corectă 1.49), iar cota 1.46 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 09.01.25 | Beerschot VA – Anderlecht | 0–1 | 0–1 |
| 08.12.24 | Anderlecht – Beerschot VA | 1–1 | 2–1 |
| 18.10.24 | Beerschot VA – Anderlecht | 1–0 | 2–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Beerschot VA – Anderlecht?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Beerschot VA – Anderlecht?
Meciul face parte din Cupa (Belgia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Beerschot VA – Anderlecht?
Cotele 1X2 sunt 3.00 / 3.85 / 2.07. Fără marjă, asta înseamnă 31% pentru Beerschot VA, 24% egal și 45% pentru Anderlecht, cu Anderlecht favorită la cota 2.07.
Câte goluri se așteaptă în Beerschot VA – Anderlecht?
Modelul nostru estimează 3,40 goluri (1,82 pentru Beerschot VA, 1,58 pentru Anderlecht). Peste 2.5 goluri are 67%, GG are 67%, iar cel mai probabil scor este 1–1.