Ayacucho – Union Comercio
Ultimele 5 / 5: Ayacucho marchează 0.4 și primește 2.8. Union Comercio 1.8 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 36% · Egal 30% · Oaspete 34%
Goluri / meci
0.4 + 1.8
Peste 2.5
2.15 · forma 40% / 40%
GG
Da 1.88 · Nu 1.82
Analiză Ayacucho – Union Comercio
Ayacucho o primește pe Union Comercio duminică, 18 octombrie, ora 21:00 (ora României), în Liga 2 (Peru). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Ayacucho are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 2 goluri marcate și 14 goluri primite (0,4 marcate și 2,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Union Comercio are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 5 goluri primite (1,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Union Comercio stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 12.10.2026, Union Comercio 5–0 Ayacucho. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.52 / 3.05 / 2.62. După ce scoatem marja (aproximativ 10,6% pe piața asta), rămân 36% pentru Ayacucho, 30% pentru egal și 34% pentru Union Comercio. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.15 și sub 2.5 la 1.61, adică 43% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.88 și Nu la 1.82.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,70 – 2,30) și cele deduse din cote (1,21 – 1,18) și ajunge la 0,96 goluri estimate pentru Ayacucho și 1,74 pentru Union Comercio, adică 2,70 în total. Cu aceste valori, Ayacucho câștigă în 21% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Union Comercio câștigă în 56%. Peste 2.5 goluri are 51%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 11,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 15 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Ayacucho | Union Comercio |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-0-4 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 0,60 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 2 (0,4) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 14 (2,8) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 40% | 40% |
| % GG | 20% | 20% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 0,96 | 1,74 |
| Șanse de victorie (model) | 21% | 56% |
Goluri estimate
0,96 – 1,74 · total 2,70
1X2 model
21% · 23% · 56%
Peste 2.5 model
51% · cotă corectă 1.96
GG model
51% · cotă corectă 1.96
Sub 2.5: 49% · Peste 2.5: 51% · total goluri în 90 de minute
| Ayacucho ↓ / Union Comer. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,7 | 11,7 | 10,2 | 5,9 | 2,6 | 0,9 |
| 1 | 6,5 | 11,2 | 9,8 | 5,7 | 2,5 | 0,9 |
| 2 | 3,1 | 5,4 | 4,7 | 2,7 | 1,2 | 0,4 |
| 3 | 1,0 | 1,7 | 1,5 | 0,9 | 0,4 | 0,1 |
| 4 | 0,2 | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ayacucho, coloane = goluri Union Comercio.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Ayacucho. Ayacucho primește 2,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Atac anemic: Ayacucho. Ayacucho a marcat doar 2 în ultimele 5 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,00 goluri, cotele doar 2,39. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Union Comercio are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 2.62 e peste ea, deci are valoare. Peste 1.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 1.35 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 0–1 (11,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 12.10.26 | Union Comercio – Ayacucho | 2–0 | 5–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Ayacucho – Union Comercio?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 21:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Ayacucho – Union Comercio?
Meciul face parte din Liga 2 (Peru). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Ayacucho – Union Comercio?
Cotele 1X2 sunt 2.52 / 3.05 / 2.62. Fără marjă, asta înseamnă 36% pentru Ayacucho, 30% egal și 34% pentru Union Comercio, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Ayacucho – Union Comercio?
Modelul nostru estimează 2,70 goluri (0,96 pentru Ayacucho, 1,74 pentru Union Comercio). Peste 2.5 goluri are 51%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor este 0–1.