Austin – Vancouver Whitecaps
Ultimele 5 / 5: Austin marchează 1.4 și primește 2.2. Vancouver Whitecaps 1.6 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 20% · Egal 22% · Oaspete 58%
Goluri / meci
1.4 + 1.6
Peste 2.5
1.51 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.56 · Nu 2.35
Analiză Austin – Vancouver Whitecaps
Austin o primește pe Vancouver Whitecaps duminică, 18 octombrie, ora 03:30 (ora României), în MLS (SUA). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Austin are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 11 goluri primite (1,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Vancouver Whitecaps are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Austin a câștigat 1, Vancouver Whitecaps a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 14.09.2026, s-a terminat Vancouver Whitecaps 1–2 Austin.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.70 / 4.40 / 1.63. După ce scoatem marja (aproximativ 5,4% pe piața asta), rămân 20% pentru Austin, 22% pentru egal și 58% pentru Vancouver Whitecaps. Favorită e Vancouver Whitecaps. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.51 și sub 2.5 la 2.57, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.56 și Nu la 2.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,90) și cele deduse din cote (1,16 – 2,09) și ajunge la 1,28 goluri estimate pentru Austin și 1,99 pentru Vancouver Whitecaps, adică 3,27 în total. Cu aceste valori, Austin câștigă în 24% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Vancouver Whitecaps câștigă în 54%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,7%.
| Indicator | Austin | Vancouver Whitecaps |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 1-3-1 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 80% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,28 | 1,99 |
| Șanse de victorie (model) | 24% | 54% |
Goluri estimate
1,28 – 1,99 · total 3,27
1X2 model
24% · 22% · 54%
Peste 2.5 model
63% · cotă corectă 1.59
GG model
62% · cotă corectă 1.61
Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute
| Austin ↓ / Vancouver W. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,8 | 7,6 | 7,5 | 5,0 | 2,5 | 1,0 |
| 1 | 4,9 | 9,7 | 9,6 | 6,4 | 3,2 | 1,3 |
| 2 | 3,1 | 6,2 | 6,2 | 4,1 | 2,0 | 0,8 |
| 3 | 1,3 | 2,6 | 2,6 | 1,7 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 0,4 | 0,8 | 0,8 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Austin, coloane = goluri Vancouver Whitecaps.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Austin. Austin primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Vancouver Whitecaps e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,0 goluri, față de 3,27 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Vancouver Whitecaps are 54% în model (cotă corectă 1.85), dar cota 1.63 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.51 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.56 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 14.09.26 | Vancouver Whitecaps – Austin | 0–1 | 1–2 |
| 18.05.25 | Austin – Vancouver Whitecaps | 0–0 | 0–0 |
| 13.04.25 | Vancouver Whitecaps – Austin | 2–0 | 5–1 |
| 01.09.24 | Austin – Vancouver Whitecaps | 0–0 | 0–1 |
| 05.05.24 | Vancouver Whitecaps – Austin | 0–0 | 0–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Austin – Vancouver Whitecaps?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 03:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Austin – Vancouver Whitecaps?
Meciul face parte din MLS (SUA). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Austin – Vancouver Whitecaps?
Cotele 1X2 sunt 4.70 / 4.40 / 1.63. Fără marjă, asta înseamnă 20% pentru Austin, 22% egal și 58% pentru Vancouver Whitecaps, cu Vancouver Whitecaps favorită la cota 1.63.
Câte goluri se așteaptă în Austin – Vancouver Whitecaps?
Modelul nostru estimează 3,27 goluri (1,28 pentru Austin, 1,99 pentru Vancouver Whitecaps). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.