Philadelphia Union – Charlotte
Ultimele 5 / 5: Philadelphia Union marchează 3.6 și primește 1.4. Charlotte 1.8 / 2.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 62% · Egal 19% · Oaspete 18%
Goluri / meci
3.6 + 1.8
Peste 2.5
1.38 · forma 100% / 80%
GG
Da 1.48 · Nu 2.55
Analiză Philadelphia Union – Charlotte
Philadelphia Union o primește pe Charlotte sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:30 (ora României), în MLS (SUA). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Philadelphia Union are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 18 goluri marcate și 7 goluri primite (3,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Charlotte are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 10 goluri primite (1,8 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Philadelphia Union stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Philadelphia Union a câștigat 2, Charlotte a câștigat 3, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 6. Ultima întâlnire, pe 05.04.2026, s-a terminat Charlotte 2–1 Philadelphia Union.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.52 / 4.90 / 5.20. După ce scoatem marja (aproximativ 5,4% pe piața asta), rămân 62% pentru Philadelphia Union, 19% pentru egal și 18% pentru Charlotte. Favorită e Philadelphia Union. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.38 și sub 2.5 la 3.05, adică 69% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.48 și Nu la 2.55.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,80 – 1,60) și cele deduse din cote (2,34 – 1,21) și ajunge la 2,57 goluri estimate pentru Philadelphia Union și 1,40 pentru Charlotte, adică 3,97 în total. Cu aceste valori, Philadelphia Union câștigă în 63% din cazuri, egalul iese în 18%, iar Charlotte câștigă în 19%. Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 70%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,7%.
| Indicator | Philadelphia Union | Charlotte |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 5-0-0 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 3,00 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 18 (3,6) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 10 (2,0) |
| % Peste 2.5 | 100% | 80% |
| % GG | 80% | 80% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 2 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 2,57 | 1,40 |
| Șanse de victorie (model) | 63% | 19% |
Goluri estimate
2,57 – 1,40 · total 3,97
1X2 model
63% · 18% · 19%
Peste 2.5 model
76% · cotă corectă 1.32
GG model
70% · cotă corectă 1.43
Sub 2.5: 24% · Peste 2.5: 76% · total goluri în 90 de minute
| Philadelphi. ↓ / Charlotte → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,9 | 2,6 | 1,8 | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 4,9 | 6,8 | 4,8 | 2,2 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 6,2 | 8,7 | 6,1 | 2,9 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 5,3 | 7,5 | 5,2 | 2,4 | 0,9 | 0,2 |
| 4 | 3,4 | 4,8 | 3,4 | 1,6 | 0,5 | 0,2 |
| 5 | 1,8 | 2,5 | 1,7 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Philadelphia Union, coloane = goluri Charlotte.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Charlotte. Charlotte primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,40 goluri, cotele doar 3,55. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,8 goluri, față de 3,97 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Philadelphia Union are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.52 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), iar cota 1.38 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 70% în model (cotă corectă 1.43), iar cota 1.48 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 05.04.26 | Charlotte – Philadelphia Union | 1–0 | 2–1 |
| 19.10.25 | Charlotte – Philadelphia Union | 2–0 | 2–0 |
| 15.06.25 | Philadelphia Union – Charlotte | 1–0 | 2–1 |
| 28.07.24 | Philadelphia Union – Charlotte | 1–0 | 1–0 |
| 23.06.24 | Philadelphia Union – Charlotte | 0–0 | 0–2 |
| 26.05.24 | Charlotte – Philadelphia Union | 0–0 | 0–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Philadelphia Union – Charlotte?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Philadelphia Union – Charlotte?
Meciul face parte din MLS (SUA). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Philadelphia Union – Charlotte?
Cotele 1X2 sunt 1.52 / 4.90 / 5.20. Fără marjă, asta înseamnă 62% pentru Philadelphia Union, 19% egal și 18% pentru Charlotte, cu Philadelphia Union favorită la cota 1.52.
Câte goluri se așteaptă în Philadelphia Union – Charlotte?
Modelul nostru estimează 3,97 goluri (2,57 pentru Philadelphia Union, 1,40 pentru Charlotte). Peste 2.5 goluri are 76%, GG are 70%, iar cel mai probabil scor este 2–1.