Zamora – Academia Anzoategui
Ultimele 5 / 5: Zamora marchează 1.0 și primește 1.8. Academia Anzoategui 0.6 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 31% · Egal 30% · Oaspete 39%
Goluri / meci
1.0 + 0.6
Peste 2.5
1.80 · forma 60% / 20%
GG
Da 1.64 · Nu 2.12
Analiză Zamora – Academia Anzoategui
Zamora o primește pe Academia Anzoategui sâmbătă, 17 octombrie, ora 23:00 (ora României), în Primera Division (Venezuela). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Zamora are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 9 goluri primite (1,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Academia Anzoategui are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 6 goluri primite (0,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Zamora a câștigat 1, Academia Anzoategui a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 3. Ultima întâlnire, pe 26.04.2026, s-a terminat Academia Anzoategui 1–1 Zamora.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.95 / 3.10 / 2.32. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 31% pentru Zamora, 30% pentru egal și 39% pentru Academia Anzoategui. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.80 și sub 2.5 la 1.92, adică 52% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.64 și Nu la 2.12.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,20) și cele deduse din cote (1,28 – 1,46) și ajunge la 1,19 goluri estimate pentru Zamora și 1,33 pentru Academia Anzoategui, adică 2,52 în total. Cu aceste valori, Zamora câștigă în 33% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Academia Anzoategui câștigă în 40%. Peste 2.5 goluri are 46%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,7%.
| Indicator | Zamora | Academia Anzoategui |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 0,80 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 3 (0,6) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 20% |
| % GG | 60% | 40% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,19 | 1,33 |
| Șanse de victorie (model) | 33% | 40% |
Goluri estimate
1,19 – 1,33 · total 2,52
1X2 model
33% · 27% · 40%
Peste 2.5 model
46% · cotă corectă 2.17
GG model
51% · cotă corectă 1.96
Sub 2.5: 54% · Peste 2.5: 46% · total goluri în 90 de minute
| Zamora ↓ / Academia An. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,0 | 10,7 | 7,1 | 3,2 | 1,0 | 0,3 |
| 1 | 9,6 | 12,7 | 8,5 | 3,8 | 1,2 | 0,3 |
| 2 | 5,7 | 7,6 | 5,0 | 2,2 | 0,7 | 0,2 |
| 3 | 2,3 | 3,0 | 2,0 | 0,9 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 0,7 | 0,9 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Zamora, coloane = goluri Academia Anzoategui.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Zamora. Zamora primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Zamora 33%, egal 27%, Academia Anzoategui 40%. Peste 1.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.22 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 26.04.26 | Academia Anzoategui – Zamora | 0–0 | 1–1 |
| 28.09.25 | Zamora – Academia Anzoategui | 0–0 | 2–1 |
| 20.04.25 | Academia Anzoategui – Zamora | 1–0 | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Zamora – Academia Anzoategui?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 23:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Zamora – Academia Anzoategui?
Meciul face parte din Primera Division (Venezuela). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Zamora – Academia Anzoategui?
Cotele 1X2 sunt 2.95 / 3.10 / 2.32. Fără marjă, asta înseamnă 31% pentru Zamora, 30% egal și 39% pentru Academia Anzoategui, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Zamora – Academia Anzoategui?
Modelul nostru estimează 2,52 goluri (1,19 pentru Zamora, 1,33 pentru Academia Anzoategui). Peste 2.5 goluri are 46%, GG are 51%, iar cel mai probabil scor este 1–1.