Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

AustraliaAustralia · A-League (F)

Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)

Wellington Phoenix (F)
ÎVÎVÎ
02:15 Duminică, 18 octombrie
Melbourne City (F)
ÎVVVV
12.72 X3.45 22.32
1X1.52 X21.38 121.25

Ultimele 5 / 5: Wellington Phoenix (F) marchează 1.0 și primește 1.2. Melbourne City (F) 1.6 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 34% · Egal 27% · Oaspete 40%

Goluri / meci

1.0 + 1.6

Peste 2.5

1.74 · forma 40% / 60%

GG

Da 1.63 · Nu 2.15

Analiză Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)

Wellington Phoenix (F) o primește pe Melbourne City (F) duminică, 18 octombrie, ora 02:15 (ora României), în A-League (F) (Australia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Wellington Phoenix (F) are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 6 goluri primite (1,0 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Melbourne City (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 5 goluri primite (1,6 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Melbourne City (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Wellington Phoenix (F) a câștigat 0, Melbourne City (F) a câștigat 5, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,4 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 16.05.2026, s-a terminat Melbourne City (F) 3–1 Wellington Phoenix (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.72 / 3.45 / 2.32. După ce scoatem marja (aproximativ 8,9% pe piața asta), rămân 34% pentru Wellington Phoenix (F), 27% pentru egal și 40% pentru Melbourne City (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.74 și sub 2.5 la 1.97, adică 53% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.63 și Nu la 2.15.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,40) și cele deduse din cote (1,34 – 1,47) și ajunge la 1,17 goluri estimate pentru Wellington Phoenix (F) și 1,43 pentru Melbourne City (F), adică 2,60 în total. Cu aceste valori, Wellington Phoenix (F) câștigă în 31% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Melbourne City (F) câștigă în 43%. Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,4%.

Statistici-cheie
IndicatorWellington Phoenix (F)Melbourne City (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-0-34-0-1
Puncte / meci1,202,40
Goluri marcate (medie)5 (1,0)8 (1,6)
Goluri primite (medie)6 (1,2)5 (1,0)
% Peste 2.540%60%
% GG40%60%
Victorii H2H (5 meciuri)05
Goluri estimate (model)1,171,43
Șanse de victorie (model)31%43%

Goluri estimate

1,17 – 1,43 · total 2,60

1X2 model

31% · 26% · 43%

Peste 2.5 model

48% · cotă corectă 2.08

GG model

52% · cotă corectă 1.92

Distribuția golurilor
8%0
19%1
25%2
22%3
14%4
12%5+

Sub 2.5: 52% · Peste 2.5: 48% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Wellington . ↓ / Melbourne C. →012345
0 7,4 10,6 7,6 3,6 1,3 0,4
1 8,7 12,4 8,9 4,2 1,5 0,4
2 5,1 7,3 5,2 2,5 0,9 0,3
3 2,0 2,8 2,0 1,0 0,3 0,1
4 0,6 0,8 0,6 0,3 0,1 0,0
5 0,1 0,2 0,1 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Wellington Phoenix (F), coloane = goluri Melbourne City (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 69% în model (cotă corectă 1.45), iar cota 1.38 e în linie cu ea. Peste 1.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), dar cota 1.21 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.0
Goluri / meci
1.6
1.2
Primite / meci
1.0
40%
Victorii
80%
40%
Peste 2.5
60%
40%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 02:15, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)?

Meciul face parte din A-League (F) (Australia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)?

Cotele 1X2 sunt 2.72 / 3.45 / 2.32. Fără marjă, asta înseamnă 34% pentru Wellington Phoenix (F), 27% egal și 40% pentru Melbourne City (F), deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Wellington Phoenix (F) – Melbourne City (F)?

Modelul nostru estimează 2,60 goluri (1,17 pentru Wellington Phoenix (F), 1,43 pentru Melbourne City (F)). Peste 2.5 goluri are 48%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din A-League (F)