Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

AustraliaAustralia · A-League (F)

Sydney FC (F) – Adelaide United (F)

Sydney FC (F)
EVÎÎV
08:30 Duminică, 18 octombrie
Adelaide United (F)
ÎÎÎÎE
12.82 X3.25 22.32
1X1.52 X21.36 121.27

Ultimele 5 / 5: Sydney FC (F) marchează 1.6 și primește 1.4. Adelaide United (F) 0.6 / 2.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 32% · Egal 28% · Oaspete 39%

Goluri / meci

1.6 + 0.6

Peste 2.5

1.85 · forma 80% / 60%

GG

Da 1.69 · Nu 2.05

Analiză Sydney FC (F) – Adelaide United (F)

Sydney FC (F) o primește pe Adelaide United (F) duminică, 18 octombrie, ora 08:30 (ora României), în A-League (F) (Australia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Sydney FC (F) are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Adelaide United (F) are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 11 goluri primite (0,6 marcate și 2,2 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Sydney FC (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Sydney FC (F) a câștigat 1, Adelaide United (F) a câștigat 2, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 09.01.2026, s-a terminat Sydney FC (F) 0–0 Adelaide United (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.82 / 3.25 / 2.32. După ce scoatem marja (aproximativ 9,3% pe piața asta), rămân 32% pentru Sydney FC (F), 28% pentru egal și 39% pentru Adelaide United (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.85 și sub 2.5 la 1.85, adică 50% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.69 și Nu la 2.05.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,90 – 1,00) și cele deduse din cote (1,26 – 1,41) și ajunge la 1,58 goluri estimate pentru Sydney FC (F) și 1,21 pentru Adelaide United (F), adică 2,79 în total. Cu aceste valori, Sydney FC (F) câștigă în 46% din cazuri, egalul iese în 25%, iar Adelaide United (F) câștigă în 29%. Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 14 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorSydney FC (F)Adelaide United (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-1-20-1-4
Puncte / meci1,400,20
Goluri marcate (medie)8 (1,6)3 (0,6)
Goluri primite (medie)7 (1,4)11 (2,2)
% Peste 2.580%60%
% GG60%40%
Victorii H2H (5 meciuri)12
Goluri estimate (model)1,581,21
Șanse de victorie (model)46%29%

Goluri estimate

1,58 – 1,21 · total 2,79

1X2 model

46% · 25% · 29%

Peste 2.5 model

53% · cotă corectă 1.89

GG model

56% · cotă corectă 1.79

Distribuția golurilor
6%0
17%1
24%2
22%3
16%4
15%5+

Sub 2.5: 47% · Peste 2.5: 53% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Sydney FC (. ↓ / Adelaide Un. →012345
0 6,1 7,4 4,5 1,8 0,5 0,1
1 9,7 11,7 7,1 2,9 0,9 0,2
2 7,7 9,3 5,6 2,3 0,7 0,2
3 4,0 4,9 3,0 1,2 0,4 0,1
4 1,6 1,9 1,2 0,5 0,1 0,0
5 0,5 0,6 0,4 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Sydney FC (F), coloane = goluri Adelaide United (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Adelaide United (F). Adelaide United (F) primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă 1X are 71% în model (cotă corectă 1.41), iar cota 1.52 e peste ea, deci are valoare. Peste 1.5 goluri are 77% în model (cotă corectă 1.30), iar cota 1.24 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.6
Goluri / meci
0.6
1.4
Primite / meci
2.2
40%
Victorii
0%
80%
Peste 2.5
60%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Sydney FC (F) – Adelaide United (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 08:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Sydney FC (F) – Adelaide United (F)?

Meciul face parte din A-League (F) (Australia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Sydney FC (F) – Adelaide United (F)?

Cotele 1X2 sunt 2.82 / 3.25 / 2.32. Fără marjă, asta înseamnă 32% pentru Sydney FC (F), 28% egal și 39% pentru Adelaide United (F), deci un meci echilibrat.

Câte goluri se așteaptă în Sydney FC (F) – Adelaide United (F)?

Modelul nostru estimează 2,79 goluri (1,58 pentru Sydney FC (F), 1,21 pentru Adelaide United (F)). Peste 2.5 goluri are 53%, GG are 56%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din A-League (F)