Voluntari – FCSB
Ultimele 5 / 5: Voluntari marchează 1.0 și primește 1.4. FCSB 1.8 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 21% · Egal 23% · Oaspete 56%
Goluri / meci
1.0 + 1.8
Peste 2.5
1.58 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.59 · Nu 2.35
Analiză Voluntari – FCSB
Voluntari o primește pe FCSB luni, 19 octombrie, ora 21:00 (ora României), în SuperLiga (Romania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Voluntari are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 7 goluri primite (1,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. FCSB are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 9 goluri primite (1,8 marcate și 1,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 29.02.2024, Voluntari 1–2 FCSB. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.55 / 4.15 / 1.72. După ce scoatem marja (aproximativ 4,2% pe piața asta), rămân 21% pentru Voluntari, 23% pentru egal și 56% pentru FCSB. Favorită e FCSB. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.58 și sub 2.5 la 2.40, adică 60% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.59 și Nu la 2.35.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,60) și cele deduse din cote (1,15 – 1,97) și ajunge la 1,27 goluri estimate pentru Voluntari și 1,79 pentru FCSB, adică 3,06 în total. Cu aceste valori, Voluntari câștigă în 27% din cazuri, egalul iese în 23%, iar FCSB câștigă în 50%. Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 60%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,7%.
| Indicator | Voluntari | FCSB |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 2-0-3 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 40% | 40% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,27 | 1,79 |
| Șanse de victorie (model) | 27% | 50% |
Goluri estimate
1,27 – 1,79 · total 3,06
1X2 model
27% · 23% · 50%
Peste 2.5 model
59% · cotă corectă 1.69
GG model
60% · cotă corectă 1.67
Sub 2.5: 41% · Peste 2.5: 59% · total goluri în 90 de minute
| Voluntari ↓ / FCSB → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,7 | 8,4 | 7,5 | 4,5 | 2,0 | 0,7 |
| 1 | 6,0 | 10,7 | 9,5 | 5,7 | 2,5 | 0,9 |
| 2 | 3,8 | 6,8 | 6,1 | 3,6 | 1,6 | 0,6 |
| 3 | 1,6 | 2,9 | 2,6 | 1,5 | 0,7 | 0,2 |
| 4 | 0,5 | 0,9 | 0,8 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Voluntari, coloane = goluri FCSB.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: FCSB. FCSB primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie FCSB are 50% în model (cotă corectă 2.00), dar cota 1.72 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 59% în model (cotă corectă 1.69), dar cota 1.58 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 60% în model (cotă corectă 1.67), iar cota 1.59 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,7%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 29.02.24 | Voluntari – FCSB | 1–0 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Voluntari – FCSB?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 21:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Voluntari – FCSB?
Meciul face parte din SuperLiga (Romania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Voluntari – FCSB?
Cotele 1X2 sunt 4.55 / 4.15 / 1.72. Fără marjă, asta înseamnă 21% pentru Voluntari, 23% egal și 56% pentru FCSB, cu FCSB favorită la cota 1.72.
Câte goluri se așteaptă în Voluntari – FCSB?
Modelul nostru estimează 3,06 goluri (1,27 pentru Voluntari, 1,79 pentru FCSB). Peste 2.5 goluri are 59%, GG are 60%, iar cel mai probabil scor este 1–1.