U Cluj – FC Arges
Ultimele 5 / 5: U Cluj marchează 2.2 și primește 1.8. FC Arges 0.8 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 52% · Egal 26% · Oaspete 22%
Goluri / meci
2.2 + 0.8
Peste 2.5
2.07 · forma 80% / 40%
GG
Da 1.95 · Nu 1.83
Analiză U Cluj – FC Arges
U Cluj o primește pe FC Arges luni, 19 octombrie, ora 18:00 (ora României), în SuperLiga (Romania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
U Cluj are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 9 goluri primite (2,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. FC Arges are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 6 goluri primite (0,8 marcate și 1,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, U Cluj stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, U Cluj a câștigat 3, FC Arges a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 02.05.2026, s-a terminat U Cluj 1–0 FC Arges.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.83 / 3.65 / 4.45. După ce scoatem marja (aproximativ 4,5% pe piața asta), rămân 52% pentru U Cluj, 26% pentru egal și 22% pentru FC Arges. Favorită e U Cluj. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.07 și sub 2.5 la 1.77, adică 46% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.95 și Nu la 1.83.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 1,30) și cele deduse din cote (1,59 – 0,93) și ajunge la 1,64 goluri estimate pentru U Cluj și 1,11 pentru FC Arges, adică 2,75 în total. Cu aceste valori, U Cluj câștigă în 50% din cazuri, egalul iese în 24%, iar FC Arges câștigă în 26%. Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 11,6%.
| Indicator | U Cluj | FC Arges |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 11 (2,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 3 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,64 | 1,11 |
| Șanse de victorie (model) | 50% | 26% |
Goluri estimate
1,64 – 1,11 · total 2,75
1X2 model
50% · 24% · 26%
Peste 2.5 model
52% · cotă corectă 1.92
GG model
54% · cotă corectă 1.85
Sub 2.5: 48% · Peste 2.5: 52% · total goluri în 90 de minute
| U Cluj ↓ / FC Arges → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,4 | 7,1 | 3,9 | 1,5 | 0,4 | 0,1 |
| 1 | 10,5 | 11,6 | 6,5 | 2,4 | 0,7 | 0,1 |
| 2 | 8,6 | 9,5 | 5,3 | 2,0 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 4,7 | 5,2 | 2,9 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,9 | 2,1 | 1,2 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,6 | 0,7 | 0,4 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri U Cluj, coloane = goluri FC Arges.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: U Cluj. U Cluj primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie U Cluj are 50% în model (cotă corectă 2.00), dar cota 1.83 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 1.5 goluri are 76% în model (cotă corectă 1.32), iar cota 1.35 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (11,6%).
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 02.05.26 | U Cluj – FC Arges | 0–0 | 1–0 |
| 21.04.26 | FC Arges – U Cluj | 1–0 | 1–1 |
| 21.03.26 | FC Arges – U Cluj | 0–0 | 0–1 |
| 03.02.26 | U Cluj – FC Arges | 1–0 | 3–1 |
| 20.09.25 | FC Arges – U Cluj | 0–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe U Cluj – FC Arges?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă U Cluj – FC Arges?
Meciul face parte din SuperLiga (Romania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre U Cluj – FC Arges?
Cotele 1X2 sunt 1.83 / 3.65 / 4.45. Fără marjă, asta înseamnă 52% pentru U Cluj, 26% egal și 22% pentru FC Arges, cu U Cluj favorită la cota 1.83.
Câte goluri se așteaptă în U Cluj – FC Arges?
Modelul nostru estimează 2,75 goluri (1,64 pentru U Cluj, 1,11 pentru FC Arges). Peste 2.5 goluri are 52%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.