Tatran Presov – Zilina B
Ultimele 5 / 5: Tatran Presov marchează 1.4 și primește 2.0. Zilina B 1.6 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 64% · Egal 20% · Oaspete 15%
Goluri / meci
1.4 + 1.6
Peste 2.5
1.53 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.74 · Nu 1.97
Analiză Tatran Presov – Zilina B
Tatran Presov o primește pe Zilina B luni, 19 octombrie, ora 18:00 (ora României), în 2. Liga (Slovacia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Tatran Presov are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 10 goluri primite (1,4 marcate și 2,0 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Zilina B are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 7 goluri primite (1,6 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 3 întâlniri directe din baza noastră, Tatran Presov a câștigat 3, Zilina B a câștigat 0, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,3 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 3 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 3. Ultima întâlnire, pe 20.04.2025, s-a terminat Zilina B 1–4 Tatran Presov.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.40 / 4.40 / 5.80. După ce scoatem marja (aproximativ 11,4% pe piața asta), rămân 64% pentru Tatran Presov, 20% pentru egal și 15% pentru Zilina B. Favorită e Tatran Presov. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.53 și sub 2.5 la 2.27, adică 60% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.74 și Nu la 1.97.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,80) și cele deduse din cote (2,14 – 0,96) și ajunge la 1,77 goluri estimate pentru Tatran Presov și 1,38 pentru Zilina B, adică 3,15 în total. Cu aceste valori, Tatran Presov câștigă în 47% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Zilina B câștigă în 30%. Peste 2.5 goluri are 61%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 17 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Tatran Presov | Zilina B |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 7 (1,4) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 10 (2,0) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (3 meciuri) | 3 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,77 | 1,38 |
| Șanse de victorie (model) | 47% | 30% |
Goluri estimate
1,77 – 1,38 · total 3,15
1X2 model
47% · 23% · 30%
Peste 2.5 model
61% · cotă corectă 1.64
GG model
62% · cotă corectă 1.61
Sub 2.5: 39% · Peste 2.5: 61% · total goluri în 90 de minute
| Tatran Pres. ↓ / Zilina B → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,3 | 5,9 | 4,1 | 1,9 | 0,6 | 0,2 |
| 1 | 7,6 | 10,5 | 7,2 | 3,3 | 1,1 | 0,3 |
| 2 | 6,7 | 9,3 | 6,4 | 2,9 | 1,0 | 0,3 |
| 3 | 4,0 | 5,5 | 3,8 | 1,7 | 0,6 | 0,2 |
| 4 | 1,8 | 2,4 | 1,7 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,6 | 0,9 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Tatran Presov, coloane = goluri Zilina B.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Tatran Presov. Tatran Presov primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Favorit fără formă. Tatran Presov e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.07 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 61% în model (cotă corectă 1.64), dar cota 1.53 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.74 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 20.04.25 | Zilina B – Tatran Presov | 0–3 | 1–4 |
| 28.09.24 | Tatran Presov – Zilina B | 1–0 | 2–0 |
| 17.03.24 | Zilina B – Tatran Presov | 1–0 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Tatran Presov – Zilina B?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Tatran Presov – Zilina B?
Meciul face parte din 2. Liga (Slovacia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Tatran Presov – Zilina B?
Cotele 1X2 sunt 1.40 / 4.40 / 5.80. Fără marjă, asta înseamnă 64% pentru Tatran Presov, 20% egal și 15% pentru Zilina B, cu Tatran Presov favorită la cota 1.40.
Câte goluri se așteaptă în Tatran Presov – Zilina B?
Modelul nostru estimează 3,15 goluri (1,77 pentru Tatran Presov, 1,38 pentru Zilina B). Peste 2.5 goluri are 61%, GG are 62%, iar cel mai probabil scor este 1–1.