Taiwan · Mulan Football League, Women
Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)
Ultimele 5 / 5: Taichung Blue Whale (F) marchează 3.2 și primește 1.2. Hualian (F) 0.8 / 1.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 81% · Egal 12% · Oaspete 6%
Goluri / meci
3.2 + 0.8
Peste 2.5
1.48 · forma 80% / 40%
GG
Da 1.71 · Nu 2.02
Analiză Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)
Taichung Blue Whale (F) o primește pe Hualian (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 11:00 (ora României), în Mulan Football League, Women (Taiwan). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Taichung Blue Whale (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 16 goluri marcate și 6 goluri primite (3,2 marcate și 1,2 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Hualian (F) are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 7 goluri primite (0,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Taichung Blue Whale (F) a câștigat 5, Hualian (F) a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 6. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Taichung Blue Whale (F) 4–0 Hualian (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.11 / 7.20 / 14.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 81% pentru Taichung Blue Whale (F), 12% pentru egal și 6% pentru Hualian (F). Favorită e Taichung Blue Whale (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.48 și sub 2.5 la 2.40, adică 62% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.71 și Nu la 2.02.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 1,00) și cele deduse din cote (2,61 – 0,58) și ajunge la 2,46 goluri estimate pentru Taichung Blue Whale (F) și 0,79 pentru Hualian (F), adică 3,25 în total. Cu aceste valori, Taichung Blue Whale (F) câștigă în 74% din cazuri, egalul iese în 16%, iar Hualian (F) câștigă în 10%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor exact este 2–0, cu 11,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Taichung Blue Whale (F) | Hualian (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-0-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,80 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 16 (3,2) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 7 (1,4) |
| % Peste 2.5 | 80% | 40% |
| % GG | 40% | 40% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 5 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 2,46 | 0,79 |
| Șanse de victorie (model) | 74% | 10% |
Goluri estimate
2,46 – 0,79 · total 3,25
1X2 model
74% · 16% · 10%
Peste 2.5 model
63% · cotă corectă 1.59
GG model
50% · cotă corectă 2.00
Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute
| Taichung Bl. ↓ / Hualian (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,9 | 3,1 | 1,2 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 1 | 9,5 | 7,5 | 3,0 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 2 | 11,7 | 9,3 | 3,7 | 1,0 | 0,2 | 0,0 |
| 3 | 9,6 | 7,6 | 3,0 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 5,9 | 4,7 | 1,8 | 0,5 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 2,9 | 2,3 | 0,9 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Taichung Blue Whale (F), coloane = goluri Hualian (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Taichung Blue Whale (F) are 74% în model (cotă corectă 1.35), dar cota 1.11 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), dar cota 1.48 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 2–0 (11,7%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 28.03.26 | Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F) | 2–0 | 4–0 |
| 15.11.25 | Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F) | 0–0 | 1–1 |
| 16.08.25 | Hualian (F) – Taichung Blue Whale (F) | 0–1 | 0–1 |
| 21.09.24 | Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F) | 2–0 | 3–0 |
| 17.08.24 | Hualian (F) – Taichung Blue Whale (F) | 1–1 | 1–3 |
| 25.05.24 | Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F) | 1–0 | 3–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 11:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)?
Meciul face parte din Mulan Football League, Women (Taiwan). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.11 / 7.20 / 14.00. Fără marjă, asta înseamnă 81% pentru Taichung Blue Whale (F), 12% egal și 6% pentru Hualian (F), cu Taichung Blue Whale (F) favorită la cota 1.11.
Câte goluri se așteaptă în Taichung Blue Whale (F) – Hualian (F)?
Modelul nostru estimează 3,25 goluri (2,46 pentru Taichung Blue Whale (F), 0,79 pentru Hualian (F)). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 50%, iar cel mai probabil scor este 2–0.