Sâmbătă17 octombrie
Live 103 Pune pont

Africa de SudAfrica de Sud · Premiership

Siwelele FC – Polokwane City

Siwelele FC
EÎÎEÎ
16:30 Duminică, 18 octombrie
Polokwane City
ÎEEEÎ
12.35 X2.87 23.25
1X1.29 X21.52 121.37

Ultimele 5 / 5: Siwelele FC marchează 0.8 și primește 2.0. Polokwane City 0.6 / 1.2.

1X2, fără marjă

Gazdă 39% · Egal 32% · Oaspete 28%

Goluri / meci

0.8 + 0.6

Peste 2.5

2.62 · forma 40% / 20%

GG

Da 2.17 · Nu 1.62

Analiză Siwelele FC – Polokwane City

Siwelele FC o primește pe Polokwane City duminică, 18 octombrie, ora 16:30 (ora României), în Premiership (Africa de Sud). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Siwelele FC are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 10 goluri primite (0,8 marcate și 2,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Polokwane City are un bilanț de 0-3-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 6 goluri primite (0,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, Siwelele FC a câștigat 0, Polokwane City a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 0,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 0 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 2. Ultima întâlnire, pe 14.02.2026, s-a terminat Polokwane City 0–0 Siwelele FC.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.35 / 2.87 / 3.25. După ce scoatem marja (aproximativ 8,2% pe piața asta), rămân 39% pentru Siwelele FC, 32% pentru egal și 28% pentru Polokwane City. Favorită e Siwelele FC. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.62 și sub 2.5 la 1.43, adică 35% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.17 și Nu la 1.62.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,00 – 1,30) și cele deduse din cote (1,16 – 0,95) și ajunge la 1,08 goluri estimate pentru Siwelele FC și 1,12 pentru Polokwane City, adică 2,20 în total. Cu aceste valori, Siwelele FC câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 29%, iar Polokwane City câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 13,4%.

Statistici-cheie
IndicatorSiwelele FCPolokwane City
Meciuri analizate55
V-E-Î0-2-30-3-2
Puncte / meci0,400,60
Goluri marcate (medie)4 (0,8)3 (0,6)
Goluri primite (medie)10 (2,0)6 (1,2)
% Peste 2.540%20%
% GG60%40%
Victorii H2H (2 meciuri)01
Goluri estimate (model)1,081,12
Șanse de victorie (model)34%37%

Goluri estimate

1,08 – 1,12 · total 2,20

1X2 model

34% · 29% · 37%

Peste 2.5 model

38% · cotă corectă 2.63

GG model

44% · cotă corectă 2.27

Distribuția golurilor
11%0
24%1
27%2
20%3
11%4
7%5+

Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Siwelele FC ↓ / Polokwane C. →012345
0 11,1 12,4 6,9 2,6 0,7 0,2
1 12,0 13,4 7,5 2,8 0,8 0,2
2 6,5 7,2 4,1 1,5 0,4 0,1
3 2,3 2,6 1,5 0,5 0,2 0,0
4 0,6 0,7 0,4 0,1 0,0 0,0
5 0,1 0,2 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Siwelele FC, coloane = goluri Polokwane City.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Siwelele FC. Siwelele FC primește 2,0 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Siwelele FC e favorită la case, dar a câștigat doar 0 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 8,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 29% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Siwelele FC 34%, egal 29%, Polokwane City 37%. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), dar cota 1.43 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (13,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.8
Goluri / meci
0.6
2.0
Primite / meci
1.2
0%
Victorii
0%
40%
Peste 2.5
20%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Siwelele FC – Polokwane City?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 16:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Siwelele FC – Polokwane City?

Meciul face parte din Premiership (Africa de Sud). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Siwelele FC – Polokwane City?

Cotele 1X2 sunt 2.35 / 2.87 / 3.25. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Siwelele FC, 32% egal și 28% pentru Polokwane City, cu Siwelele FC favorită la cota 2.35.

Câte goluri se așteaptă în Siwelele FC – Polokwane City?

Modelul nostru estimează 2,20 goluri (1,08 pentru Siwelele FC, 1,12 pentru Polokwane City). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 44%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Premiership
17.10
16:30
Chippa United – Kruger United 2.403.15