Shanghai Port – Chengdu Rongcheng
Ultimele 5 / 5: Shanghai Port marchează 2.8 și primește 1.4. Chengdu Rongcheng 1.8 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 46% · Egal 25% · Oaspete 29%
Goluri / meci
2.8 + 1.8
Peste 2.5
1.46 · forma 60% / 60%
GG
Da 1.44 · Nu 2.60
Analiză Shanghai Port – Chengdu Rongcheng
Shanghai Port o primește pe Chengdu Rongcheng duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Super League (China). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Shanghai Port are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 14 goluri marcate și 7 goluri primite (2,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Chengdu Rongcheng are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 9 goluri primite (1,8 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Shanghai Port stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Shanghai Port a câștigat 2, Chengdu Rongcheng a câștigat 3, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 19.05.2026, s-a terminat Chengdu Rongcheng 0–1 Shanghai Port.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.75 / 3.20. După ce scoatem marja (aproximativ 7,9% pe piața asta), rămân 46% pentru Shanghai Port, 25% pentru egal și 29% pentru Chengdu Rongcheng. Favorită e Shanghai Port. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.46 și sub 2.5 la 2.52, adică 63% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.44 și Nu la 2.60.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 1,60) și cele deduse din cote (1,84 – 1,43) și ajunge la 2,07 goluri estimate pentru Shanghai Port și 1,51 pentru Chengdu Rongcheng, adică 3,58 în total. Cu aceste valori, Shanghai Port câștigă în 51% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Chengdu Rongcheng câștigă în 28%. Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 9,0%.
| Indicator | Shanghai Port | Chengdu Rongcheng |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-2-0 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 2,20 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 14 (2,8) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 60% | 60% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 2 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 2,07 | 1,51 |
| Șanse de victorie (model) | 51% | 28% |
Goluri estimate
2,07 – 1,51 · total 3,58
1X2 model
51% · 21% · 28%
Peste 2.5 model
69% · cotă corectă 1.45
GG model
68% · cotă corectă 1.47
Sub 2.5: 31% · Peste 2.5: 69% · total goluri în 90 de minute
| Shanghai Po. ↓ / Chengdu Ron. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,8 | 4,2 | 3,2 | 1,6 | 0,6 | 0,2 |
| 1 | 5,8 | 8,7 | 6,6 | 3,3 | 1,2 | 0,4 |
| 2 | 6,0 | 9,0 | 6,8 | 3,4 | 1,3 | 0,4 |
| 3 | 4,1 | 6,2 | 4,7 | 2,4 | 0,9 | 0,3 |
| 4 | 2,1 | 3,2 | 2,4 | 1,2 | 0,5 | 0,1 |
| 5 | 0,9 | 1,3 | 1,0 | 0,5 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Shanghai Port, coloane = goluri Chengdu Rongcheng.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Chengdu Rongcheng. Chengdu Rongcheng primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,90 goluri, cotele doar 3,26. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,9% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Shanghai Port are 51% în model (cotă corectă 1.96), iar cota 2.00 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 69% în model (cotă corectă 1.45), iar cota 1.46 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.44 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 2–1 (9,0%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 19.05.26 | Chengdu Rongcheng – Shanghai Port | 0–0 | 0–1 |
| 30.08.25 | Chengdu Rongcheng – Shanghai Port | 3–1 | 4–1 |
| 20.04.25 | Shanghai Port – Chengdu Rongcheng | 1–2 | 1–3 |
| 18.10.24 | Chengdu Rongcheng – Shanghai Port | 3–1 | 3–1 |
| 22.05.24 | Shanghai Port – Chengdu Rongcheng | 0–0 | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Shanghai Port – Chengdu Rongcheng?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Shanghai Port – Chengdu Rongcheng?
Meciul face parte din Super League (China). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Shanghai Port – Chengdu Rongcheng?
Cotele 1X2 sunt 2.00 / 3.75 / 3.20. Fără marjă, asta înseamnă 46% pentru Shanghai Port, 25% egal și 29% pentru Chengdu Rongcheng, cu Shanghai Port favorită la cota 2.00.
Câte goluri se așteaptă în Shanghai Port – Chengdu Rongcheng?
Modelul nostru estimează 3,58 goluri (2,07 pentru Shanghai Port, 1,51 pentru Chengdu Rongcheng). Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor este 2–1.