Saint Etienne (F) – Metz (F)
Ultimele 5 / 5: Saint Etienne (F) marchează 1.2 și primește 0.8. Metz (F) 1.6 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 27% · Oaspete 34%
Goluri / meci
1.2 + 1.6
Peste 2.5
1.77 · forma 20% / 60%
GG
Da 1.64 · Nu 2.12
Analiză Saint Etienne (F) – Metz (F)
Saint Etienne (F) o primește pe Metz (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Seconde Ligue (F) (Franta). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Saint Etienne (F) are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 4 goluri primite (1,2 marcate și 0,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Metz (F) are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 8 goluri primite (1,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.30 / 3.35 / 2.67. După ce scoatem marja (aproximativ 10,8% pe piața asta), rămân 39% pentru Saint Etienne (F), 27% pentru egal și 34% pentru Metz (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.77 și sub 2.5 la 1.95, adică 52% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.64 și Nu la 2.12.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,20) și cele deduse din cote (1,45 – 1,33) și ajunge la 1,42 goluri estimate pentru Saint Etienne (F) și 1,26 pentru Metz (F), adică 2,68 în total. Cu aceste valori, Saint Etienne (F) câștigă în 41% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Metz (F) câștigă în 33%. Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%.
| Indicator | Saint Etienne (F) | Metz (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-3-1 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,20 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 60% |
| % GG | 60% | 80% |
| Goluri estimate (model) | 1,42 | 1,26 |
| Șanse de victorie (model) | 41% | 33% |
Goluri estimate
1,42 – 1,26 · total 2,68
1X2 model
41% · 26% · 33%
Peste 2.5 model
50% · cotă corectă 2.00
GG model
54% · cotă corectă 1.85
Sub 2.5: 50% · Peste 2.5: 50% · total goluri în 90 de minute
| Saint Etien. ↓ / Metz (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 6,9 | 8,6 | 5,4 | 2,3 | 0,7 | 0,2 |
| 1 | 9,7 | 12,3 | 7,7 | 3,2 | 1,0 | 0,3 |
| 2 | 6,9 | 8,7 | 5,5 | 2,3 | 0,7 | 0,2 |
| 3 | 3,3 | 4,1 | 2,6 | 1,1 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 1,2 | 1,5 | 0,9 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Saint Etienne (F), coloane = goluri Metz (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Metz (F). Metz (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,8% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Saint Etienne (F) 41%, egal 26%, Metz (F) 33%. Peste 1.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.21 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Saint Etienne (F) – Metz (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Saint Etienne (F) – Metz (F)?
Meciul face parte din Seconde Ligue (F) (Franta). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Saint Etienne (F) – Metz (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.30 / 3.35 / 2.67. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Saint Etienne (F), 27% egal și 34% pentru Metz (F), deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Saint Etienne (F) – Metz (F)?
Modelul nostru estimează 2,68 goluri (1,42 pentru Saint Etienne (F), 1,26 pentru Metz (F)). Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.