Vineri16 octombrie
Live 58 Pune pont

NorvegiaNorvegia · Toppserien (F)

Rosenborg (F) – Brann (F)

Rosenborg (F)
EVEÎV
16:00 Sâmbătă, 17 octombrie
Brann (F)
ÎVVVV
13.80 X3.70 21.73
1X1.88 X21.18 121.19

Ultimele 5 / 5: Rosenborg (F) marchează 2.2 și primește 1.6. Brann (F) 2.4 / 0.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 24% · Egal 24% · Oaspete 52%

Goluri / meci

2.2 + 2.4

Peste 2.5

1.59 · forma 60% / 60%

GG

Da 1.60 · Nu 2.20

Analiză Rosenborg (F) – Brann (F)

Rosenborg (F) o primește pe Brann (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Toppserien (F) (Norvegia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Rosenborg (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 11 goluri marcate și 8 goluri primite (2,2 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Brann (F) are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 2 goluri primite (2,4 marcate și 0,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Brann (F) stă mai bine, cu o diferență de 0,80 puncte pe meci.

În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Rosenborg (F) a câștigat 1, Brann (F) a câștigat 6, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 8. Ultima întâlnire, pe 28.03.2026, s-a terminat Brann (F) 1–1 Rosenborg (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.80 / 3.70 / 1.73. După ce scoatem marja (aproximativ 11,1% pe piața asta), rămân 24% pentru Rosenborg (F), 24% pentru egal și 52% pentru Brann (F). Favorită e Brann (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.59 și sub 2.5 la 2.17, adică 58% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.60 și Nu la 2.20.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,30 – 2,00) și cele deduse din cote (1,17 – 1,83) și ajunge la 1,24 goluri estimate pentru Rosenborg (F) și 1,91 pentru Brann (F), adică 3,15 în total. Cu aceste valori, Rosenborg (F) câștigă în 25% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Brann (F) câștigă în 53%. Peste 2.5 goluri are 61%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,1%.

Statistici-cheie
IndicatorRosenborg (F)Brann (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î2-2-14-0-1
Puncte / meci1,602,40
Goluri marcate (medie)11 (2,2)12 (2,4)
Goluri primite (medie)8 (1,6)2 (0,4)
% Peste 2.560%60%
% GG100%20%
Victorii H2H (8 meciuri)16
Goluri estimate (model)1,241,91
Șanse de victorie (model)25%53%

Goluri estimate

1,24 – 1,91 · total 3,15

1X2 model

25% · 22% · 53%

Peste 2.5 model

61% · cotă corectă 1.64

GG model

61% · cotă corectă 1.64

Distribuția golurilor
4%0
14%1
21%2
22%3
18%4
21%5+

Sub 2.5: 39% · Peste 2.5: 61% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Rosenborg (. ↓ / Brann (F) →012345
0 4,3 8,2 7,8 5,0 2,4 0,9
1 5,3 10,1 9,7 6,2 2,9 1,1
2 3,3 6,3 6,0 3,8 1,8 0,7
3 1,4 2,6 2,5 1,6 0,8 0,3
4 0,4 0,8 0,8 0,5 0,2 0,1
5 0,1 0,2 0,2 0,1 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Rosenborg (F), coloane = goluri Brann (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Rosenborg (F). Rosenborg (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Brann (F) are 53% în model (cotă corectă 1.89), dar cota 1.73 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 61% în model (cotă corectă 1.64), iar cota 1.59 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 61% în model (cotă corectă 1.64), iar cota 1.60 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,1%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.2
Goluri / meci
2.4
1.6
Primite / meci
0.4
40%
Victorii
80%
60%
Peste 2.5
60%
100%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Rosenborg (F) – Brann (F)?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Rosenborg (F) – Brann (F)?

Meciul face parte din Toppserien (F) (Norvegia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Rosenborg (F) – Brann (F)?

Cotele 1X2 sunt 3.80 / 3.70 / 1.73. Fără marjă, asta înseamnă 24% pentru Rosenborg (F), 24% egal și 52% pentru Brann (F), cu Brann (F) favorită la cota 1.73.

Câte goluri se așteaptă în Rosenborg (F) – Brann (F)?

Modelul nostru estimează 3,15 goluri (1,24 pentru Rosenborg (F), 1,91 pentru Brann (F)). Peste 2.5 goluri are 61%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Toppserien (F)
16.10
19:00
Bodo/Glimt (F) – Lyn (F) 9.501.15
16.10
19:00
AaFK Fortuna (F) – Roa (F) 1.1411.00
17.10
14:00
Haugesund (F) – Molde (F) 1.803.55
17.10
14:00
LSK Kvinner (F) – Valerenga (F) 7.601.22
17.10
14:00
Stabaek (F) – Honefoss (F) 1.693.90