Rapid Viena (F) – First Vienna (F)
Ultimele 5 / 5: Rapid Viena (F) marchează 0.6 și primește 2.2. First Vienna (F) 1.2 / 2.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 39% · Egal 25% · Oaspete 36%
Goluri / meci
0.6 + 1.2
Peste 2.5
1.53 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.49 · Nu 2.45
Analiză Rapid Viena (F) – First Vienna (F)
Rapid Viena (F) o primește pe First Vienna (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00 (ora României), în Bundesliga (F) (Austria Am.). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Rapid Viena (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 11 goluri primite (0,6 marcate și 2,2 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. First Vienna (F) are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 14 goluri primite (1,2 marcate și 2,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,20 puncte pe meci.
În ultimele 1 întâlniri directe din baza noastră, Rapid Viena (F) a câștigat 0, First Vienna (F) a câștigat 0, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 6,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 1 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 1. Ultima întâlnire, pe 02.08.2026, s-a terminat First Vienna (F) 3–3 Rapid Viena (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.55 / 2.50. După ce scoatem marja (aproximativ 11,3% pe piața asta), rămân 39% pentru Rapid Viena (F), 25% pentru egal și 36% pentru First Vienna (F). Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.53 și sub 2.5 la 2.27, adică 60% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.49 și Nu la 2.45.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,70 – 1,70) și cele deduse din cote (1,58 – 1,51) și ajunge la 1,64 goluri estimate pentru Rapid Viena (F) și 1,61 pentru First Vienna (F), adică 3,25 în total. Cu aceste valori, Rapid Viena (F) câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 23%, iar First Vienna (F) câștigă în 38%. Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,2%.
| Indicator | Rapid Viena (F) | First Vienna (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 1-0-4 |
| Puncte / meci | 0,80 | 0,60 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 11 (2,2) | 14 (2,8) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 40% | 60% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,64 | 1,61 |
| Șanse de victorie (model) | 39% | 38% |
Goluri estimate
1,64 – 1,61 · total 3,25
1X2 model
39% · 23% · 38%
Peste 2.5 model
63% · cotă corectă 1.59
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 37% · Peste 2.5: 63% · total goluri în 90 de minute
| Rapid Viena. ↓ / First Vienn. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,9 | 6,2 | 5,0 | 2,7 | 1,1 | 0,3 |
| 1 | 6,4 | 10,2 | 8,2 | 4,4 | 1,8 | 0,6 |
| 2 | 5,2 | 8,4 | 6,8 | 3,6 | 1,5 | 0,5 |
| 3 | 2,9 | 4,6 | 3,7 | 2,0 | 0,8 | 0,3 |
| 4 | 1,2 | 1,9 | 1,5 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Rapid Viena (F), coloane = goluri First Vienna (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Rapid Viena (F). Rapid Viena (F) primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: First Vienna (F). First Vienna (F) primește 2,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Rapid Viena (F) 39%, egal 23%, First Vienna (F) 38%. Peste 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.53 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 1.49 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 02.08.26 | First Vienna (F) – Rapid Viena (F) | 1–1 | 3–3 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Rapid Viena (F) – First Vienna (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 18:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Rapid Viena (F) – First Vienna (F)?
Meciul face parte din Bundesliga (F) (Austria Am.). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Rapid Viena (F) – First Vienna (F)?
Cotele 1X2 sunt 2.32 / 3.55 / 2.50. Fără marjă, asta înseamnă 39% pentru Rapid Viena (F), 25% egal și 36% pentru First Vienna (F), deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Rapid Viena (F) – First Vienna (F)?
Modelul nostru estimează 3,25 goluri (1,64 pentru Rapid Viena (F), 1,61 pentru First Vienna (F)). Peste 2.5 goluri are 63%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–1.