Australia · Australian Championship, Group A
Queensland Lions – South Hobart
Ultimele 5 / 5: Queensland Lions marchează 2.4 și primește 0.8. South Hobart 3.0 / 1.8.
1X2, fără marjă
Gazdă 83% · Egal 11% · Oaspete 6%
Goluri / meci
2.4 + 3.0
Peste 2.5
1.20 · forma 60% / 100%
GG
Da 1.95 · Nu 1.77
Analiză Queensland Lions – South Hobart
Queensland Lions o primește pe South Hobart duminică, 18 octombrie, ora 10:00 (ora României), în Australian Championship, Group A (Australia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Queensland Lions are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 4 goluri primite (2,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. South Hobart are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 15 goluri marcate și 9 goluri primite (3,0 marcate și 1,8 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.08 / 8.30 / 15.00. După ce scoatem marja (aproximativ 11,3% pe piața asta), rămân 83% pentru Queensland Lions, 11% pentru egal și 6% pentru South Hobart. Favorită e Queensland Lions. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.20 și sub 2.5 la 3.60, adică 75% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.95 și Nu la 1.77.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,10 – 1,90) și cele deduse din cote (3,14 – 0,78) și ajunge la 2,62 goluri estimate pentru Queensland Lions și 1,34 pentru South Hobart, adică 3,96 în total. Cu aceste valori, Queensland Lions câștigă în 65% din cazuri, egalul iese în 17%, iar South Hobart câștigă în 18%. Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,8%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 18 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Queensland Lions | South Hobart |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-0-1 | 3-1-1 |
| Puncte / meci | 2,40 | 2,00 |
| Goluri marcate (medie) | 12 (2,4) | 15 (3,0) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 9 (1,8) |
| % Peste 2.5 | 60% | 100% |
| % GG | 40% | 80% |
| Goluri estimate (model) | 2,62 | 1,34 |
| Șanse de victorie (model) | 65% | 18% |
Goluri estimate
2,62 – 1,34 · total 3,96
1X2 model
65% · 17% · 18%
Peste 2.5 model
75% · cotă corectă 1.33
GG model
68% · cotă corectă 1.47
Sub 2.5: 25% · Peste 2.5: 75% · total goluri în 90 de minute
| Queensland . ↓ / South Hobart → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,9 | 2,6 | 1,7 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
| 1 | 5,0 | 6,7 | 4,5 | 2,0 | 0,7 | 0,2 |
| 2 | 6,5 | 8,8 | 5,9 | 2,6 | 0,9 | 0,2 |
| 3 | 5,7 | 7,7 | 5,1 | 2,3 | 0,8 | 0,2 |
| 4 | 3,7 | 5,0 | 3,4 | 1,5 | 0,5 | 0,1 |
| 5 | 2,0 | 2,6 | 1,8 | 0,8 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Queensland Lions, coloane = goluri South Hobart.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: South Hobart. South Hobart primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Queensland Lions are 65% în model (cotă corectă 1.54), dar cota 1.08 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.20 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.95 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,8%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Queensland Lions – South Hobart?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 10:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Queensland Lions – South Hobart?
Meciul face parte din Australian Championship, Group A (Australia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Queensland Lions – South Hobart?
Cotele 1X2 sunt 1.08 / 8.30 / 15.00. Fără marjă, asta înseamnă 83% pentru Queensland Lions, 11% egal și 6% pentru South Hobart, cu Queensland Lions favorită la cota 1.08.
Câte goluri se așteaptă în Queensland Lions – South Hobart?
Modelul nostru estimează 3,96 goluri (2,62 pentru Queensland Lions, 1,34 pentru South Hobart). Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 68%, iar cel mai probabil scor este 2–1.