PSG (F) – Olympique Lyon (F)
Ultimele 5 / 5: PSG (F) marchează 2.4 și primește 0.4. Olympique Lyon (F) 5.6 / 0.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 14% · Egal 22% · Oaspete 65%
Goluri / meci
2.4 + 5.6
Peste 2.5
1.48 · forma 40% / 80%
GG
Da 1.90 · Nu 1.80
Analiză PSG (F) – Olympique Lyon (F)
PSG (F) o primește pe Olympique Lyon (F) sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:05 (ora României), în Division 1 (F) (Franta). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
PSG (F) are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 12 goluri marcate și 2 goluri primite (2,4 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Olympique Lyon (F) are un bilanț de 4-1-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,60 puncte pe meci, cu 28 de goluri marcate și 2 goluri primite (5,6 marcate și 0,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, PSG (F) a câștigat 0, Olympique Lyon (F) a câștigat 8, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,1 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 4 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 5 din 8. Ultima întâlnire, pe 10.05.2026, s-a terminat PSG (F) 1–4 Olympique Lyon (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 6.70 / 4.25 / 1.41. După ce scoatem marja (aproximativ 9,4% pe piața asta), rămân 14% pentru PSG (F), 22% pentru egal și 65% pentru Olympique Lyon (F). Favorită e Olympique Lyon (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.48 și sub 2.5 la 2.40, adică 62% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.90 și Nu la 1.80.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 3,00) și cele deduse din cote (0,96 – 2,23) și ajunge la 1,18 goluri estimate pentru PSG (F) și 2,62 pentru Olympique Lyon (F), adică 3,80 în total. Cu aceste valori, PSG (F) câștigă în 15% din cazuri, egalul iese în 17%, iar Olympique Lyon (F) câștigă în 68%. Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 9,1%.
| Indicator | PSG (F) | Olympique Lyon (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 4-1-0 | 4-1-0 |
| Puncte / meci | 2,60 | 2,60 |
| Goluri marcate (medie) | 12 (2,4) | 28 (5,6) |
| Goluri primite (medie) | 2 (0,4) | 2 (0,4) |
| % Peste 2.5 | 40% | 80% |
| % GG | 40% | 40% |
| Victorii H2H (8 meciuri) | 0 | 8 |
| Goluri estimate (model) | 1,18 | 2,62 |
| Șanse de victorie (model) | 15% | 68% |
Goluri estimate
1,18 – 2,62 · total 3,80
1X2 model
15% · 17% · 68%
Peste 2.5 model
73% · cotă corectă 1.37
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 27% · Peste 2.5: 73% · total goluri în 90 de minute
| PSG (F) ↓ / Olympique L. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,2 | 5,9 | 7,7 | 6,7 | 4,4 | 2,3 |
| 1 | 2,6 | 6,9 | 9,1 | 7,9 | 5,2 | 2,7 |
| 2 | 1,6 | 4,1 | 5,3 | 4,7 | 3,1 | 1,6 |
| 3 | 0,6 | 1,6 | 2,1 | 1,8 | 1,2 | 0,6 |
| 4 | 0,2 | 0,5 | 0,6 | 0,5 | 0,4 | 0,2 |
| 5 | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri PSG (F), coloane = goluri Olympique Lyon (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,40 goluri, cotele doar 3,19. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,4% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Olympique Lyon (F) are 68% în model (cotă corectă 1.47), iar cota 1.41 e în linie cu ea. Peste 2.5 goluri are 73% în model (cotă corectă 1.37), iar cota 1.48 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 1.90 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–2 (9,1%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 10.05.26 | PSG (F) – Olympique Lyon (F) | 0–3 | 1–4 |
| 01.02.26 | PSG (F) – Olympique Lyon (F) | 0–1 | 0–1 |
| 27.09.25 | Olympique Lyon (F) – PSG (F) | 1–1 | 6–1 |
| 16.05.25 | Olympique Lyon (F) – PSG (F) | 1–0 | 3–0 |
| 18.01.25 | PSG (F) – Olympique Lyon (F) | 0–2 | 0–2 |
| 03.11.24 | Olympique Lyon (F) – PSG (F) | 1–0 | 1–0 |
| 17.05.24 | Olympique Lyon (F) – PSG (F) | 2–0 | 2–1 |
| 28.04.24 | PSG (F) – Olympique Lyon (F) | 1–1 | 1–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe PSG (F) – Olympique Lyon (F)?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 22:05, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă PSG (F) – Olympique Lyon (F)?
Meciul face parte din Division 1 (F) (Franta). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre PSG (F) – Olympique Lyon (F)?
Cotele 1X2 sunt 6.70 / 4.25 / 1.41. Fără marjă, asta înseamnă 14% pentru PSG (F), 22% egal și 65% pentru Olympique Lyon (F), cu Olympique Lyon (F) favorită la cota 1.41.
Câte goluri se așteaptă în PSG (F) – Olympique Lyon (F)?
Modelul nostru estimează 3,80 goluri (1,18 pentru PSG (F), 2,62 pentru Olympique Lyon (F)). Peste 2.5 goluri are 73%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 1–2.