Finlanda · Kansallinen Liiga (F)
PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)
Ultimele 5 / 5: PK-35 Vantaa (F) marchează 4.8 și primește 0.8. EBK (F) 1.4 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 65% · Egal 19% · Oaspete 16%
Goluri / meci
4.8 + 1.4
Peste 2.5
— · forma 80% / 60%
GG
—
Analiză PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)
PK-35 Vantaa (F) o primește pe EBK (F) duminică, 18 octombrie, ora 19:00 (ora României), în Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
PK-35 Vantaa (F) are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 24 de goluri marcate și 4 goluri primite (4,8 marcate și 0,8 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. EBK (F) are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 8 goluri primite (1,4 marcate și 1,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, PK-35 Vantaa (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, PK-35 Vantaa (F) a câștigat 0, EBK (F) a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 2. Ultima întâlnire, pe 29.08.2026, s-a terminat EBK (F) 2–2 PK-35 Vantaa (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.38 / 4.70 / 5.60. După ce scoatem marja (aproximativ 11,6% pe piața asta), rămân 65% pentru PK-35 Vantaa (F), 19% pentru egal și 16% pentru EBK (F). Favorită e PK-35 Vantaa (F).
Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 3,20 goluri estimate pentru PK-35 Vantaa (F) și 1,10 pentru EBK (F), adică 4,30 în total. Cu aceste valori, PK-35 Vantaa (F) câștigă în 78% din cazuri, egalul iese în 12%, iar EBK (F) câștigă în 10%. Peste 2.5 goluri are 80%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 3–1, cu 8,2%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | PK-35 Vantaa (F) | EBK (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-2-0 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 2,20 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 24 (4,8) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 4 (0,8) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (2 meciuri) | 0 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 3,20 | 1,10 |
| Șanse de victorie (model) | 78% | 10% |
Goluri estimate
3,20 – 1,10 · total 4,30
1X2 model
78% · 12% · 10%
Peste 2.5 model
80% · cotă corectă 1.25
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 20% · Peste 2.5: 80% · total goluri în 90 de minute
| PK-35 Vanta. ↓ / EBK (F) → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,4 | 1,5 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 1 | 4,3 | 4,8 | 2,6 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 2 | 6,9 | 7,6 | 4,2 | 1,5 | 0,4 | 0,1 |
| 3 | 7,4 | 8,2 | 4,5 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 5,9 | 6,5 | 3,6 | 1,3 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 3,8 | 4,2 | 2,3 | 0,8 | 0,2 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri PK-35 Vantaa (F), coloane = goluri EBK (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: EBK (F). EBK (F) primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie PK-35 Vantaa (F) are 78% în model (cotă corectă 1.28), iar cota 1.38 e peste ea, deci are valoare. Peste 2.5 goluri are 80% în model (cotă corectă 1.25). Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56). Scorul cel mai probabil: 3–1 (8,2%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 29.08.26 | EBK (F) – PK-35 Vantaa (F) | 1–2 | 2–2 |
| 24.02.26 | PK-35 Vantaa (F) – EBK (F) | 0–1 | 0–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 19:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)?
Meciul face parte din Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.38 / 4.70 / 5.60. Fără marjă, asta înseamnă 65% pentru PK-35 Vantaa (F), 19% egal și 16% pentru EBK (F), cu PK-35 Vantaa (F) favorită la cota 1.38.
Câte goluri se așteaptă în PK-35 Vantaa (F) – EBK (F)?
Modelul nostru estimează 4,30 goluri (3,20 pentru PK-35 Vantaa (F), 1,10 pentru EBK (F)). Peste 2.5 goluri are 80%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 3–1.