Sâmbătă17 octombrie
Live 56 Pune pont

FinlandaFinlanda · Kansallinen Liiga (F)

IF Gnistan (F) – KuPS (F)

IF Gnistan (F)
ÎÎÎÎÎ
14:00 Duminică, 18 octombrie
KuPS (F)
EÎEVV
19.80 X6.00 21.18
1X3.70 X2— 121.06

Ultimele 5 / 5: IF Gnistan (F) marchează 0.6 și primește 3.4. KuPS (F) 1.4 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 9% · Egal 15% · Oaspete 76%

Goluri / meci

0.6 + 1.4

Peste 2.5

1.34 · forma 80% / 20%

GG

Da 1.85 · Nu 1.85

Analiză IF Gnistan (F) – KuPS (F)

IF Gnistan (F) o primește pe KuPS (F) duminică, 18 octombrie, ora 14:00 (ora României), în Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

IF Gnistan (F) are un bilanț de 0-0-5 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,00 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 17 goluri primite (0,6 marcate și 3,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. KuPS (F) are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 4 goluri primite (1,4 marcate și 0,8 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, KuPS (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,60 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, IF Gnistan (F) a câștigat 0, KuPS (F) a câștigat 5, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 29.08.2026, s-a terminat KuPS (F) 2–0 IF Gnistan (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 9.80 / 6.00 / 1.18. După ce scoatem marja (aproximativ 11,6% pe piața asta), rămân 9% pentru IF Gnistan (F), 15% pentru egal și 76% pentru KuPS (F). Favorită e KuPS (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.34 și sub 2.5 la 2.80, adică 68% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.85 și Nu la 1.85.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,70 – 2,40) și cele deduse din cote (0,83 – 2,65) și ajunge la 0,77 goluri estimate pentru IF Gnistan (F) și 2,53 pentru KuPS (F), adică 3,30 în total. Cu aceste valori, IF Gnistan (F) câștigă în 9% din cazuri, egalul iese în 15%, iar KuPS (F) câștigă în 76%. Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor exact este 0–2, cu 11,8%.

Statistici-cheie
IndicatorIF Gnistan (F)KuPS (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î0-0-52-2-1
Puncte / meci0,001,60
Goluri marcate (medie)3 (0,6)7 (1,4)
Goluri primite (medie)17 (3,4)4 (0,8)
% Peste 2.580%20%
% GG60%20%
Victorii H2H (5 meciuri)05
Goluri estimate (model)0,772,53
Șanse de victorie (model)9%76%

Goluri estimate

0,77 – 2,53 · total 3,30

1X2 model

9% · 15% · 76%

Peste 2.5 model

64% · cotă corectă 1.56

GG model

49% · cotă corectă 2.04

Distribuția golurilor
4%0
12%1
20%2
22%3
18%4
24%5+

Sub 2.5: 36% · Peste 2.5: 64% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
IF Gnistan . ↓ / KuPS (F) →012345
0 3,7 9,3 11,8 10,0 6,3 3,2
1 2,8 7,2 9,1 7,7 4,8 2,5
2 1,1 2,8 3,5 3,0 1,9 0,9
3 0,3 0,7 0,9 0,8 0,5 0,2
4 0,1 0,1 0,2 0,1 0,1 0,0
5 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri IF Gnistan (F), coloane = goluri KuPS (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: IF Gnistan (F). IF Gnistan (F) primește 3,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,6% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 2,0 goluri, față de 3,30 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie KuPS (F) are 76% în model (cotă corectă 1.32), dar cota 1.18 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 64% în model (cotă corectă 1.56), dar cota 1.34 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–2 (11,8%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.6
Goluri / meci
1.4
3.4
Primite / meci
0.8
0%
Victorii
40%
80%
Peste 2.5
20%
60%
GG
20%

Întrebări frecvente

La ce oră începe IF Gnistan (F) – KuPS (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 14:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă IF Gnistan (F) – KuPS (F)?

Meciul face parte din Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre IF Gnistan (F) – KuPS (F)?

Cotele 1X2 sunt 9.80 / 6.00 / 1.18. Fără marjă, asta înseamnă 9% pentru IF Gnistan (F), 15% egal și 76% pentru KuPS (F), cu KuPS (F) favorită la cota 1.18.

Câte goluri se așteaptă în IF Gnistan (F) – KuPS (F)?

Modelul nostru estimează 3,30 goluri (0,77 pentru IF Gnistan (F), 2,53 pentru KuPS (F)). Peste 2.5 goluri are 64%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor este 0–2.

Alte meciuri din Kansallinen Liiga (F)
17.10
15:00
HJS (F) – FC Honka (F) 2.472.35
18.10
15:00
Ilves Tampere (F) – HPS (F) 3.901.64
18.10
19:00
PK-35 Vantaa (F) – EBK (F) 1.385.60
04.10
18:30
HJK Helsinki (F) – HPS (F) 2–3