Sâmbătă17 octombrie
Live 56 Pune pont

FinlandaFinlanda · Kansallinen Liiga (F)

Ilves Tampere (F) – HPS (F)

Ilves Tampere (F)
EVÎÎÎ
15:00 Duminică, 18 octombrie
HPS (F)
VVEVE
13.90 X4.10 21.64
1X2.00 X21.17 121.16

Ultimele 5 / 5: Ilves Tampere (F) marchează 2.0 și primește 2.4. HPS (F) 1.6 / 0.8.

1X2, fără marjă

Gazdă 23% · Egal 22% · Oaspete 55%

Goluri / meci

2.0 + 1.6

Peste 2.5

1.29 · forma 80% / 40%

GG

Da 1.36 · Nu 2.87

Analiză Ilves Tampere (F) – HPS (F)

Ilves Tampere (F) o primește pe HPS (F) duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Ilves Tampere (F) are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 12 goluri primite (2,0 marcate și 2,4 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. HPS (F) are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 4 goluri primite (1,6 marcate și 0,8 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, HPS (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,40 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Ilves Tampere (F) a câștigat 2, HPS (F) a câștigat 3, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 1 din 5. Ultima întâlnire, pe 29.08.2026, s-a terminat HPS (F) 1–0 Ilves Tampere (F).

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.90 / 4.10 / 1.64. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 23% pentru Ilves Tampere (F), 22% pentru egal și 55% pentru HPS (F). Favorită e HPS (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.29 și sub 2.5 la 3.05, adică 70% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.36 și Nu la 2.87.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 2,00) și cele deduse din cote (1,41 – 2,22) și ajunge la 1,41 goluri estimate pentru Ilves Tampere (F) și 2,11 pentru HPS (F), adică 3,52 în total. Cu aceste valori, Ilves Tampere (F) câștigă în 25% din cazuri, egalul iese în 21%, iar HPS (F) câștigă în 54%. Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor exact este 1–2, cu 9,3%.

Statistici-cheie
IndicatorIlves Tampere (F)HPS (F)
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-33-2-0
Puncte / meci0,802,20
Goluri marcate (medie)10 (2,0)8 (1,6)
Goluri primite (medie)12 (2,4)4 (0,8)
% Peste 2.580%40%
% GG60%60%
Victorii H2H (5 meciuri)23
Goluri estimate (model)1,412,11
Șanse de victorie (model)25%54%

Goluri estimate

1,41 – 2,11 · total 3,52

1X2 model

25% · 21% · 54%

Peste 2.5 model

69% · cotă corectă 1.45

GG model

66% · cotă corectă 1.52

Distribuția golurilor
3%0
10%1
18%2
22%3
19%4
28%5+

Sub 2.5: 31% · Peste 2.5: 69% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Ilves Tampe. ↓ / HPS (F) →012345
0 3,0 6,2 6,6 4,6 2,4 1,0
1 4,2 8,8 9,3 6,5 3,4 1,5
2 2,9 6,2 6,5 4,6 2,4 1,0
3 1,4 2,9 3,1 2,2 1,1 0,5
4 0,5 1,0 1,1 0,8 0,4 0,2
5 0,1 0,3 0,3 0,2 0,1 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Ilves Tampere (F), coloane = goluri HPS (F).

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Ilves Tampere (F). Ilves Tampere (F) primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,6 goluri, față de 3,52 cât estimează modelul acum.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie HPS (F) are 54% în model (cotă corectă 1.85), dar cota 1.64 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 69% în model (cotă corectă 1.45), dar cota 1.29 e sub ea, deci plătește prea puțin. Ambele marchează (GG) are 66% în model (cotă corectă 1.52), dar cota 1.36 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–2 (9,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
2.0
Goluri / meci
1.6
2.4
Primite / meci
0.8
20%
Victorii
60%
80%
Peste 2.5
40%
60%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Ilves Tampere (F) – HPS (F)?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Ilves Tampere (F) – HPS (F)?

Meciul face parte din Kansallinen Liiga (F) (Finlanda). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Ilves Tampere (F) – HPS (F)?

Cotele 1X2 sunt 3.90 / 4.10 / 1.64. Fără marjă, asta înseamnă 23% pentru Ilves Tampere (F), 22% egal și 55% pentru HPS (F), cu HPS (F) favorită la cota 1.64.

Câte goluri se așteaptă în Ilves Tampere (F) – HPS (F)?

Modelul nostru estimează 3,52 goluri (1,41 pentru Ilves Tampere (F), 2,11 pentru HPS (F)). Peste 2.5 goluri are 69%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor este 1–2.

Alte meciuri din Kansallinen Liiga (F)
17.10
15:00
HJS (F) – FC Honka (F) 2.472.35
18.10
14:00
IF Gnistan (F) – KuPS (F) 9.801.18
18.10
19:00
PK-35 Vantaa (F) – EBK (F) 1.385.60
04.10
18:30
HJK Helsinki (F) – HPS (F) 2–3