Orange County – Phoenix Rising
Ultimele 5 / 5: Orange County marchează 0.6 și primește 2.4. Phoenix Rising 1.4 / 2.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 29% · Egal 27% · Oaspete 44%
Goluri / meci
0.6 + 1.4
Peste 2.5
1.63 · forma 60% / 100%
GG
Da 1.58 · Nu 2.25
Analiză Orange County – Phoenix Rising
Orange County o primește pe Phoenix Rising duminică, 18 octombrie, ora 05:00 (ora României), în USL Championship (SUA). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Orange County are un bilanț de 1-0-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,60 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 12 goluri primite (0,6 marcate și 2,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Phoenix Rising are un bilanț de 2-0-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 11 goluri primite (1,4 marcate și 2,2 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Phoenix Rising stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 7 întâlniri directe din baza noastră, Orange County a câștigat 2, Phoenix Rising a câștigat 3, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 6 din 7 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 7. Ultima întâlnire, pe 17.05.2026, s-a terminat Phoenix Rising 2–1 Orange County.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.15 / 3.45 / 2.07. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 29% pentru Orange County, 27% pentru egal și 44% pentru Phoenix Rising. Favorită e Phoenix Rising. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.63 și sub 2.5 la 2.10, adică 56% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.58 și Nu la 2.25.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,40 – 1,90) și cele deduse din cote (1,30 – 1,64) și ajunge la 1,35 goluri estimate pentru Orange County și 1,77 pentru Phoenix Rising, adică 3,12 în total. Cu aceste valori, Orange County câștigă în 29% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Phoenix Rising câștigă în 48%. Peste 2.5 goluri are 60%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,6%.
| Indicator | Orange County | Phoenix Rising |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-0-4 | 2-0-3 |
| Puncte / meci | 0,60 | 1,20 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 12 (2,4) | 11 (2,2) |
| % Peste 2.5 | 60% | 100% |
| % GG | 40% | 80% |
| Victorii H2H (7 meciuri) | 2 | 3 |
| Goluri estimate (model) | 1,35 | 1,77 |
| Șanse de victorie (model) | 29% | 48% |
Goluri estimate
1,35 – 1,77 · total 3,12
1X2 model
29% · 23% · 48%
Peste 2.5 model
60% · cotă corectă 1.67
GG model
61% · cotă corectă 1.64
Sub 2.5: 40% · Peste 2.5: 60% · total goluri în 90 de minute
| Orange Coun. ↓ / Phoenix Ris. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,4 | 7,8 | 6,9 | 4,1 | 1,8 | 0,6 |
| 1 | 6,0 | 10,6 | 9,3 | 5,5 | 2,4 | 0,9 |
| 2 | 4,0 | 7,1 | 6,3 | 3,7 | 1,6 | 0,6 |
| 3 | 1,8 | 3,2 | 2,8 | 1,7 | 0,7 | 0,3 |
| 4 | 0,6 | 1,1 | 1,0 | 0,6 | 0,2 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Orange County, coloane = goluri Phoenix Rising.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Orange County. Orange County primește 2,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Phoenix Rising. Phoenix Rising primește 2,2 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 71% în model (cotă corectă 1.41), dar cota 1.30 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 60% în model (cotă corectă 1.67), iar cota 1.63 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 61% în model (cotă corectă 1.64), iar cota 1.58 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 17.05.26 | Phoenix Rising – Orange County | 1–1 | 2–1 |
| 02.04.26 | Orange County – Phoenix Rising | 0–1 | 1–1 |
| 15.03.26 | Phoenix Rising – Orange County | 1–0 | 1–1 |
| 31.07.25 | Orange County – Phoenix Rising | 1–0 | 4–1 |
| 08.06.25 | Phoenix Rising – Orange County | 1–0 | 3–1 |
| 26.09.24 | Orange County – Phoenix Rising | 2–0 | 2–0 |
| 09.06.24 | Phoenix Rising – Orange County | 1–0 | 2–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Orange County – Phoenix Rising?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 05:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Orange County – Phoenix Rising?
Meciul face parte din USL Championship (SUA). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Orange County – Phoenix Rising?
Cotele 1X2 sunt 3.15 / 3.45 / 2.07. Fără marjă, asta înseamnă 29% pentru Orange County, 27% egal și 44% pentru Phoenix Rising, cu Phoenix Rising favorită la cota 2.07.
Câte goluri se așteaptă în Orange County – Phoenix Rising?
Modelul nostru estimează 3,12 goluri (1,35 pentru Orange County, 1,77 pentru Phoenix Rising). Peste 2.5 goluri are 60%, GG are 61%, iar cel mai probabil scor este 1–1.