Sâmbătă17 octombrie
Live 195 Pune pont

TunisiaTunisia · Ligue 1

Olympique Beja – ES Sahel

Olympique Beja
ÎEEÎÎ
16:30 Duminică, 18 octombrie
ES Sahel
ÎÎEVÎ
14.10 X2.95 21.97
1X1.64 X21.23 121.32

Ultimele 5 / 5: Olympique Beja marchează 0.8 și primește 1.6. ES Sahel 1.0 / 1.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 22% · Egal 31% · Oaspete 47%

Goluri / meci

0.8 + 1.0

Peste 2.5

2.47 · forma 40% / 40%

GG

Da 2.15 · Nu 1.63

Analiză Olympique Beja – ES Sahel

Olympique Beja o primește pe ES Sahel duminică, 18 octombrie, ora 16:30 (ora României), în Ligue 1 (Tunisia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Olympique Beja are un bilanț de 0-2-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,40 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 8 goluri primite (0,8 marcate și 1,6 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. ES Sahel are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 7 goluri primite (1,0 marcate și 1,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.

În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Olympique Beja a câștigat 3, ES Sahel a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 4. Ultima întâlnire, pe 11.04.2026, s-a terminat Olympique Beja 3–1 ES Sahel.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.10 / 2.95 / 1.97. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 22% pentru Olympique Beja, 31% pentru egal și 47% pentru ES Sahel. Favorită e ES Sahel. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.47 și sub 2.5 la 1.45, adică 37% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.15 și Nu la 1.63.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,30) și cele deduse din cote (0,84 – 1,33) și ajunge la 0,97 goluri estimate pentru Olympique Beja și 1,31 pentru ES Sahel, adică 2,28 în total. Cu aceste valori, Olympique Beja câștigă în 28% din cazuri, egalul iese în 28%, iar ES Sahel câștigă în 44%. Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 45%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 13,4%.

Statistici-cheie
IndicatorOlympique BejaES Sahel
Meciuri analizate55
V-E-Î0-2-31-1-3
Puncte / meci0,400,80
Goluri marcate (medie)4 (0,8)5 (1,0)
Goluri primite (medie)8 (1,6)7 (1,4)
% Peste 2.540%40%
% GG80%60%
Victorii H2H (4 meciuri)31
Goluri estimate (model)0,971,31
Șanse de victorie (model)28%44%

Goluri estimate

0,97 – 1,31 · total 2,28

1X2 model

28% · 28% · 44%

Peste 2.5 model

40% · cotă corectă 2.50

GG model

45% · cotă corectă 2.22

Distribuția golurilor
10%0
23%1
27%2
20%3
12%4
8%5+

Sub 2.5: 60% · Peste 2.5: 40% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Olympique B. ↓ / ES Sahel →012345
0 10,2 13,4 8,8 3,8 1,3 0,3
1 9,9 13,0 8,5 3,7 1,2 0,3
2 4,8 6,3 4,1 1,8 0,6 0,2
3 1,6 2,0 1,3 0,6 0,2 0,1
4 0,4 0,5 0,3 0,1 0,0 0,0
5 0,1 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Olympique Beja, coloane = goluri ES Sahel.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Olympique Beja. Olympique Beja primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. ES Sahel e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Șansă dublă X2 are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 60% în model (cotă corectă 1.67), dar cota 1.45 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 0–1 (13,4%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
0.8
Goluri / meci
1.0
1.6
Primite / meci
1.4
0%
Victorii
20%
40%
Peste 2.5
40%
80%
GG
60%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Olympique Beja – ES Sahel?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 16:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Olympique Beja – ES Sahel?

Meciul face parte din Ligue 1 (Tunisia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Olympique Beja – ES Sahel?

Cotele 1X2 sunt 4.10 / 2.95 / 1.97. Fără marjă, asta înseamnă 22% pentru Olympique Beja, 31% egal și 47% pentru ES Sahel, cu ES Sahel favorită la cota 1.97.

Câte goluri se așteaptă în Olympique Beja – ES Sahel?

Modelul nostru estimează 2,28 goluri (0,97 pentru Olympique Beja, 1,31 pentru ES Sahel). Peste 2.5 goluri are 40%, GG are 45%, iar cel mai probabil scor este 0–1.

Alte meciuri din Ligue 1
18.10
16:30
AS Marsa – ES Metlaoui 2.004.00
18.10
16:30
CS Hammam-Lif – JS Omrane 2.253.50
18.10
16:30
US Monastir – A Sakiet Edayer 1.784.80