Mexic · Liga MX (F) - Apertura
Monterrey (F) – Cruz Azul (F)
Ultimele 5 / 5: Monterrey (F) marchează 4.8 și primește 1.4. Cruz Azul (F) 1.4 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 72% · Egal 16% · Oaspete 12%
Goluri / meci
4.8 + 1.4
Peste 2.5
1.37 · forma 100% / 20%
GG
Da 1.75 · Nu 1.97
Analiză Monterrey (F) – Cruz Azul (F)
Monterrey (F) o primește pe Cruz Azul (F) duminică, 18 octombrie, ora 04:00 (ora României), în Liga MX (F) - Apertura (Mexic). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Monterrey (F) are un bilanț de 5-0-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 3,00 puncte pe meci, cu 24 de goluri marcate și 7 goluri primite (4,8 marcate și 1,4 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Cruz Azul (F) are un bilanț de 3-0-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 5 goluri primite (1,4 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, Monterrey (F) stă mai bine, cu o diferență de 1,20 puncte pe meci.
În ultimele 6 întâlniri directe din baza noastră, Monterrey (F) a câștigat 4, Cruz Azul (F) a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,2 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 6 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 6. Ultima întâlnire, pe 03.05.2026, s-a terminat Monterrey (F) 4–0 Cruz Azul (F).
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 1.25 / 5.45 / 7.50. După ce scoatem marja (aproximativ 11,7% pe piața asta), rămân 72% pentru Monterrey (F), 16% pentru egal și 12% pentru Cruz Azul (F). Favorită e Monterrey (F). Peste 2.5 goluri e cotat la 1.37 și sub 2.5 la 2.70, adică 66% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.75 și Nu la 1.97.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,90 – 1,40) și cele deduse din cote (2,49 – 0,92) și ajunge la 2,70 goluri estimate pentru Monterrey (F) și 1,16 pentru Cruz Azul (F), adică 3,86 în total. Cu aceste valori, Monterrey (F) câștigă în 70% din cazuri, egalul iese în 16%, iar Cruz Azul (F) câștigă în 14%. Peste 2.5 goluri are 74%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor exact este 2–1, cu 8,9%.
| Indicator | Monterrey (F) | Cruz Azul (F) |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 5-0-0 | 3-0-2 |
| Puncte / meci | 3,00 | 1,80 |
| Goluri marcate (medie) | 24 (4,8) | 7 (1,4) |
| Goluri primite (medie) | 7 (1,4) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 100% | 20% |
| % GG | 80% | 20% |
| Victorii H2H (6 meciuri) | 4 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 2,70 | 1,16 |
| Șanse de victorie (model) | 70% | 14% |
Goluri estimate
2,70 – 1,16 · total 3,86
1X2 model
70% · 16% · 14%
Peste 2.5 model
74% · cotă corectă 1.35
GG model
64% · cotă corectă 1.56
Sub 2.5: 26% · Peste 2.5: 74% · total goluri în 90 de minute
| Monterrey (. ↓ / Cruz Azul (. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 2,1 | 2,4 | 1,4 | 0,5 | 0,2 | 0,0 |
| 1 | 5,7 | 6,6 | 3,8 | 1,5 | 0,4 | 0,1 |
| 2 | 7,7 | 8,9 | 5,2 | 2,0 | 0,6 | 0,1 |
| 3 | 6,9 | 8,0 | 4,6 | 1,8 | 0,5 | 0,1 |
| 4 | 4,7 | 5,4 | 3,1 | 1,2 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 2,5 | 2,9 | 1,7 | 0,7 | 0,2 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Monterrey (F), coloane = goluri Cruz Azul (F).
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,30 goluri, cotele doar 3,42. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,7% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Victorie Monterrey (F) are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.25 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.37 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 64% în model (cotă corectă 1.56), iar cota 1.75 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 2–1 (8,9%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 03.05.26 | Monterrey (F) – Cruz Azul (F) | 1–0 | 4–0 |
| 30.04.26 | Cruz Azul (F) – Monterrey (F) | 0–1 | 1–1 |
| 22.01.26 | Monterrey (F) – Cruz Azul (F) | — | 2–1 |
| 13.08.25 | Cruz Azul (F) – Monterrey (F) | — | 4–0 |
| 03.03.25 | Cruz Azul (F) – Monterrey (F) | — | 2–3 |
| 09.09.24 | Monterrey (F) – Cruz Azul (F) | — | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Monterrey (F) – Cruz Azul (F)?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 04:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Monterrey (F) – Cruz Azul (F)?
Meciul face parte din Liga MX (F) - Apertura (Mexic). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Monterrey (F) – Cruz Azul (F)?
Cotele 1X2 sunt 1.25 / 5.45 / 7.50. Fără marjă, asta înseamnă 72% pentru Monterrey (F), 16% egal și 12% pentru Cruz Azul (F), cu Monterrey (F) favorită la cota 1.25.
Câte goluri se așteaptă în Monterrey (F) – Cruz Azul (F)?
Modelul nostru estimează 3,86 goluri (2,70 pentru Monterrey (F), 1,16 pentru Cruz Azul (F)). Peste 2.5 goluri are 74%, GG are 64%, iar cel mai probabil scor este 2–1.