Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks
Ultimele 5 / 5: Monterey Bay marchează 1.2 și primește 1.8. Colorado Springs Switchbacks 0.6 / 0.4.
1X2, fără marjă
Gazdă 24% · Egal 25% · Oaspete 51%
Goluri / meci
1.2 + 0.6
Peste 2.5
1.64 · forma 60% / 20%
GG
Da 1.62 · Nu 2.15
Analiză Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks
Monterey Bay o primește pe Colorado Springs Switchbacks duminică, 18 octombrie, ora 05:00 (ora României), în USL Championship (SUA). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Monterey Bay are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 9 goluri primite (1,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Colorado Springs Switchbacks are un bilanț de 1-4-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 2 goluri primite (0,6 marcate și 0,4 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Colorado Springs Switchbacks stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Monterey Bay a câștigat 1, Colorado Springs Switchbacks a câștigat 4, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,6 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 5. Ultima întâlnire, pe 19.04.2026, s-a terminat Colorado Springs Switchbacks 4–1 Monterey Bay.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.75 / 3.70 / 1.80. După ce scoatem marja (aproximativ 9,2% pe piața asta), rămân 24% pentru Monterey Bay, 25% pentru egal și 51% pentru Colorado Springs Switchbacks. Favorită e Colorado Springs Switchbacks. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.64 și sub 2.5 la 2.10, adică 56% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.62 și Nu la 2.15.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,80 – 1,20) și cele deduse din cote (1,16 – 1,77) și ajunge la 0,98 goluri estimate pentru Monterey Bay și 1,48 pentru Colorado Springs Switchbacks, adică 2,46 în total. Cu aceste valori, Monterey Bay câștigă în 25% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Colorado Springs Switchbacks câștigă în 49%. Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 12,6%.
| Indicator | Monterey Bay | Colorado Springs Switchbacks |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 1-4-0 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 6 (1,2) | 3 (0,6) |
| Goluri primite (medie) | 9 (1,8) | 2 (0,4) |
| % Peste 2.5 | 60% | 20% |
| % GG | 80% | 40% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 1 | 4 |
| Goluri estimate (model) | 0,98 | 1,48 |
| Șanse de victorie (model) | 25% | 49% |
Goluri estimate
0,98 – 1,48 · total 2,46
1X2 model
25% · 26% · 49%
Peste 2.5 model
44% · cotă corectă 2.27
GG model
48% · cotă corectă 2.08
Sub 2.5: 56% · Peste 2.5: 44% · total goluri în 90 de minute
| Monterey Bay ↓ / Colorado Sp. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,5 | 12,6 | 9,4 | 4,6 | 1,7 | 0,5 |
| 1 | 8,4 | 12,4 | 9,2 | 4,5 | 1,7 | 0,5 |
| 2 | 4,1 | 6,1 | 4,5 | 2,2 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 1,3 | 2,0 | 1,5 | 0,7 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Monterey Bay, coloane = goluri Colorado Springs Switchbacks.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Monterey Bay. Monterey Bay primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,00 goluri, cotele doar 2,93. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Favorit fără formă. Colorado Springs Switchbacks e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 75% în model (cotă corectă 1.33), dar cota 1.21 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 2.10 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 0–1 (12,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 19.04.26 | Colorado Springs Switchbacks – Monterey Bay | 2–0 | 4–1 |
| 07.09.25 | Colorado Springs Switchbacks – Monterey Bay | 0–1 | 2–1 |
| 13.04.25 | Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks | 1–1 | 2–1 |
| 20.10.24 | Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks | 0–0 | 0–1 |
| 30.06.24 | Colorado Springs Switchbacks – Monterey Bay | 1–0 | 1–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 05:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks?
Meciul face parte din USL Championship (SUA). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks?
Cotele 1X2 sunt 3.75 / 3.70 / 1.80. Fără marjă, asta înseamnă 24% pentru Monterey Bay, 25% egal și 51% pentru Colorado Springs Switchbacks, cu Colorado Springs Switchbacks favorită la cota 1.80.
Câte goluri se așteaptă în Monterey Bay – Colorado Springs Switchbacks?
Modelul nostru estimează 2,46 goluri (0,98 pentru Monterey Bay, 1,48 pentru Colorado Springs Switchbacks). Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 48%, iar cel mai probabil scor este 0–1.