Brazilia · Copa Santa Catarina
Metropolitano – Santa Catarina
Ultimele 5 / 5: Metropolitano marchează 1.6 și primește 2.6. Santa Catarina 1.2 / 1.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 27% · Egal 26% · Oaspete 47%
Goluri / meci
1.6 + 1.2
Peste 2.5
1.69 · forma 60% / 80%
GG
Da 1.62 · Nu 2.15
Analiză Metropolitano – Santa Catarina
Metropolitano o primește pe Santa Catarina sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:00 (ora României), în Copa Santa Catarina (Brazilia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Metropolitano are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 13 goluri primite (1,6 marcate și 2,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Santa Catarina are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 8 goluri primite (1,2 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Santa Catarina stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 14.07.2024, Metropolitano 1–1 Santa Catarina. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.40 / 3.45 / 1.92. După ce scoatem marja (aproximativ 10,5% pe piața asta), rămân 27% pentru Metropolitano, 26% pentru egal și 47% pentru Santa Catarina. Favorită e Santa Catarina. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.69 și sub 2.5 la 2.02, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.62 și Nu la 2.15.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,60 – 1,90) și cele deduse din cote (1,20 – 1,66) și ajunge la 1,40 goluri estimate pentru Metropolitano și 1,78 pentru Santa Catarina, adică 3,18 în total. Cu aceste valori, Metropolitano câștigă în 30% din cazuri, egalul iese în 23%, iar Santa Catarina câștigă în 47%. Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 10,4%.
| Indicator | Metropolitano | Santa Catarina |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-1-3 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 0,80 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 8 (1,6) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 13 (2,6) | 8 (1,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 80% |
| % GG | 60% | 60% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 0 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,40 | 1,78 |
| Șanse de victorie (model) | 30% | 47% |
Goluri estimate
1,40 – 1,78 · total 3,18
1X2 model
30% · 23% · 47%
Peste 2.5 model
62% · cotă corectă 1.61
GG model
63% · cotă corectă 1.59
Sub 2.5: 38% · Peste 2.5: 62% · total goluri în 90 de minute
| Metropolita. ↓ / Santa Catar. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 4,2 | 7,4 | 6,6 | 3,9 | 1,7 | 0,6 |
| 1 | 5,8 | 10,4 | 9,2 | 5,5 | 2,4 | 0,9 |
| 2 | 4,1 | 7,3 | 6,5 | 3,8 | 1,7 | 0,6 |
| 3 | 1,9 | 3,4 | 3,0 | 1,8 | 0,8 | 0,3 |
| 4 | 0,7 | 1,2 | 1,1 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Metropolitano, coloane = goluri Santa Catarina.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Metropolitano. Metropolitano primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Santa Catarina. Santa Catarina primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,50 goluri, cotele doar 2,86. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,5% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 70% în model (cotă corectă 1.43), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Peste 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61), iar cota 1.69 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.62 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (10,4%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 14.07.24 | Metropolitano – Santa Catarina | — | 1–1 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Metropolitano – Santa Catarina?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 21:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Metropolitano – Santa Catarina?
Meciul face parte din Copa Santa Catarina (Brazilia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Metropolitano – Santa Catarina?
Cotele 1X2 sunt 3.40 / 3.45 / 1.92. Fără marjă, asta înseamnă 27% pentru Metropolitano, 26% egal și 47% pentru Santa Catarina, cu Santa Catarina favorită la cota 1.92.
Câte goluri se așteaptă în Metropolitano – Santa Catarina?
Modelul nostru estimează 3,18 goluri (1,40 pentru Metropolitano, 1,78 pentru Santa Catarina). Peste 2.5 goluri are 62%, GG are 63%, iar cel mai probabil scor este 1–1.