Sâmbătă17 octombrie
Live 255 Pune pont

PortugaliaPortugalia · Taca de Portugal

Mafra – Santa Clara

Mafra
EEÎVE
17:00 Duminică, 18 octombrie
Santa Clara
VEVVE
19.40 X5.55 21.23
1X3.50 X21.02 121.10

Ultimele 5 / 5: Mafra marchează 1.4 și primește 1.4. Santa Clara 1.6 / 0.4.

1X2, fără marjă

Gazdă 10% · Egal 16% · Oaspete 74%

Goluri / meci

1.4 + 1.6

Peste 2.5

— · forma 60% / 40%

GG

—

Analiză Mafra – Santa Clara

Mafra o primește pe Santa Clara duminică, 18 octombrie, ora 17:00 (ora României), în Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Mafra are un bilanț de 1-3-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 7 goluri primite (1,4 marcate și 1,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Santa Clara are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 2 goluri primite (1,6 marcate și 0,4 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Santa Clara stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.

În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 12.05.2024, Mafra 0–2 Santa Clara. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 9.40 / 5.55 / 1.23. După ce scoatem marja (aproximativ 10,0% pe piața asta), rămân 10% pentru Mafra, 16% pentru egal și 74% pentru Santa Clara. Favorită e Santa Clara.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 0,90 goluri estimate pentru Mafra și 1,50 pentru Santa Clara, adică 2,40 în total. Cu aceste valori, Mafra câștigă în 23% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Santa Clara câștigă în 51%. Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 46%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 13,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 13 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorMafraSanta Clara
Meciuri analizate55
V-E-Î1-3-13-2-0
Puncte / meci1,202,20
Goluri marcate (medie)7 (1,4)8 (1,6)
Goluri primite (medie)7 (1,4)2 (0,4)
% Peste 2.560%40%
% GG80%40%
Victorii H2H (1 meciuri)01
Goluri estimate (model)0,901,50
Șanse de victorie (model)23%51%

Goluri estimate

0,90 – 1,50 · total 2,40

1X2 model

23% · 26% · 51%

Peste 2.5 model

43% · cotă corectă 2.33

GG model

46% · cotă corectă 2.17

Distribuția golurilor
9%0
22%1
26%2
21%3
12%4
10%5+

Sub 2.5: 57% · Peste 2.5: 43% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Mafra ↓ / Santa Clara →012345
0 9,1 13,6 10,2 5,1 1,9 0,6
1 8,2 12,2 9,2 4,6 1,7 0,5
2 3,7 5,5 4,1 2,1 0,8 0,2
3 1,1 1,7 1,2 0,6 0,2 0,1
4 0,2 0,4 0,3 0,1 0,1 0,0
5 0,0 0,1 0,1 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Mafra, coloane = goluri Santa Clara.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 10,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Santa Clara are 51% în model (cotă corectă 1.96), dar cota 1.23 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 57% în model (cotă corectă 1.75). Scorul cel mai probabil: 0–1 (13,6%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.4
Goluri / meci
1.6
1.4
Primite / meci
0.4
20%
Victorii
60%
60%
Peste 2.5
40%
80%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Mafra – Santa Clara?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 17:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Mafra – Santa Clara?

Meciul face parte din Taca de Portugal (Portugalia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Mafra – Santa Clara?

Cotele 1X2 sunt 9.40 / 5.55 / 1.23. Fără marjă, asta înseamnă 10% pentru Mafra, 16% egal și 74% pentru Santa Clara, cu Santa Clara favorită la cota 1.23.

Câte goluri se așteaptă în Mafra – Santa Clara?

Modelul nostru estimează 2,40 goluri (0,90 pentru Mafra, 1,50 pentru Santa Clara). Peste 2.5 goluri are 43%, GG are 46%, iar cel mai probabil scor este 0–1.

Alte meciuri din Taca de Portugal
17.10
16:00
ACDR Lamelas – Vitoria Guimaraes 50.001.02
17.10
17:00
Atletico CP – Vizela 3.052.20
17.10
17:00
Farense – AD Marco 09 1.406.70
17.10
17:00
AD Sanjoanense – CD Nacional 5.751.42
17.10
17:00
Vianense – Leixoes 4.901.59
17.10
17:00
Florgrade FC – Portimonense 5.351.52