Sâmbătă17 octombrie
Live 89 Pune pont

AzerbaidjanAzerbaidjan · Premier League

Kapaz – Zira

Kapaz
VEVÎV
17:30 Duminică, 18 octombrie
Zira
EÎEÎV
14.20 X3.15 21.87
1X1.62 X21.26 121.30

Ultimele 5 / 5: Kapaz marchează 1.2 și primește 1.0. Zira 0.6 / 1.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 22% · Egal 29% · Oaspete 49%

Goluri / meci

1.2 + 0.6

Peste 2.5

— · forma 20% / 20%

GG

—

Analiză Kapaz – Zira

Kapaz o primește pe Zira duminică, 18 octombrie, ora 17:30 (ora României), în Premier League (Azerbaidjan). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Kapaz are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Zira are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 8 goluri primite (0,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Kapaz stă mai bine, cu o diferență de 1,00 puncte pe meci.

În ultimele 8 întâlniri directe din baza noastră, Kapaz a câștigat 0, Zira a câștigat 7, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 2,8 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 8 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 4 din 8. Ultima întâlnire, pe 09.03.2026, s-a terminat Zira 2–2 Kapaz.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 4.20 / 3.15 / 1.87. După ce scoatem marja (aproximativ 9,0% pe piața asta), rămân 22% pentru Kapaz, 29% pentru egal și 49% pentru Zira. Favorită e Zira.

Pentru că lipsesc cotele de goluri, modelul pleacă doar de la forma recentă și ajunge la 1,40 goluri estimate pentru Kapaz și 0,80 pentru Zira, adică 2,20 în total. Cu aceste valori, Kapaz câștigă în 51% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Zira câștigă în 22%. Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 41%, iar cel mai probabil scor exact este 1–0, cu 15,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 29 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorKapazZira
Meciuri analizate55
V-E-Î3-1-11-2-2
Puncte / meci2,001,00
Goluri marcate (medie)6 (1,2)3 (0,6)
Goluri primite (medie)5 (1,0)8 (1,6)
% Peste 2.520%20%
% GG40%40%
Victorii H2H (8 meciuri)07
Goluri estimate (model)1,400,80
Șanse de victorie (model)51%22%

Goluri estimate

1,40 – 0,80 · total 2,20

1X2 model

51% · 27% · 22%

Peste 2.5 model

38% · cotă corectă 2.63

GG model

41% · cotă corectă 2.44

Distribuția golurilor
11%0
24%1
27%2
20%3
11%4
7%5+

Sub 2.5: 62% · Peste 2.5: 38% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Kapaz ↓ / Zira →012345
0 11,1 8,9 3,5 0,9 0,2 0,0
1 15,5 12,4 5,0 1,3 0,3 0,0
2 10,9 8,7 3,5 0,9 0,2 0,0
3 5,1 4,1 1,6 0,4 0,1 0,0
4 1,8 1,4 0,6 0,2 0,0 0,0
5 0,5 0,4 0,2 0,0 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Kapaz, coloane = goluri Zira.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Zira. Zira primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Zira e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Victorie Kapaz are 51% în model (cotă corectă 1.96), iar cota 4.20 e peste ea, deci are valoare. Sub 2.5 goluri are 62% în model (cotă corectă 1.61). Nu marchează ambele (NG) are 59% în model (cotă corectă 1.69). Scorul cel mai probabil: 1–0 (15,5%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
0.6
1.0
Primite / meci
1.6
60%
Victorii
20%
20%
Peste 2.5
20%
40%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Kapaz – Zira?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 17:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Kapaz – Zira?

Meciul face parte din Premier League (Azerbaidjan). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Kapaz – Zira?

Cotele 1X2 sunt 4.20 / 3.15 / 1.87. Fără marjă, asta înseamnă 22% pentru Kapaz, 29% egal și 49% pentru Zira, cu Zira favorită la cota 1.87.

Câte goluri se așteaptă în Kapaz – Zira?

Modelul nostru estimează 2,20 goluri (1,40 pentru Kapaz, 0,80 pentru Zira). Peste 2.5 goluri are 38%, GG are 41%, iar cel mai probabil scor este 1–0.

Alte meciuri din Premier League
17.10
15:00
Gabala – Sabah Baku 7.201.33
17.10
18:00
Qarabag – Neftchi Baku 1.973.45
18.10
14:00
Imisli FK – Turan Tovuz 5.251.66
16.10
18:00
Sumgayit – Araz Nakhchivan 2–1
16.10
14:00
Shamakhi – Shafa Baku 3–2
11.10
17:30
Shafa Baku – Turan Tovuz 0–1