Sâmbătă17 octombrie
Live 17 Pune pont

ColumbiaColumbia · Primera A - Apertura

Independiente Medellin – Once Caldas

Independiente Medellin
ÎVÎEÎ
04:10 Duminică, 18 octombrie
Once Caldas
VEÎÎV
12.02 X3.35 23.60
1X1.26 X21.75 121.29

Ultimele 5 / 5: Independiente Medellin marchează 1.2 și primește 1.8. Once Caldas 0.8 / 1.0.

1X2, fără marjă

Gazdă 46% · Egal 28% · Oaspete 26%

Goluri / meci

1.2 + 0.8

Peste 2.5

1.88 · forma 60% / 20%

GG

Da 1.72 · Nu 2.00

Analiză Independiente Medellin – Once Caldas

Independiente Medellin o primește pe Once Caldas duminică, 18 octombrie, ora 04:10 (ora României), în Primera A - Apertura (Columbia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.

Independiente Medellin are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 9 goluri primite (1,2 marcate și 1,8 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Once Caldas are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 5 goluri primite (0,8 marcate și 1,0 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, Once Caldas stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.

În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Independiente Medellin a câștigat 3, Once Caldas a câștigat 1, iar 1 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 5. Ultima întâlnire, pe 03.04.2026, s-a terminat Once Caldas 1–1 Independiente Medellin.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.35 / 3.60. După ce scoatem marja (aproximativ 7,1% pe piața asta), rămân 46% pentru Independiente Medellin, 28% pentru egal și 26% pentru Once Caldas. Favorită e Independiente Medellin. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.88 și sub 2.5 la 1.87, adică 50% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.72 și Nu la 2.00.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 1,30) și cele deduse din cote (1,56 – 1,11) și ajunge la 1,33 goluri estimate pentru Independiente Medellin și 1,21 pentru Once Caldas, adică 2,54 în total. Cu aceste valori, Independiente Medellin câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Once Caldas câștigă în 34%. Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,7%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai puțin, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorIndependiente MedellinOnce Caldas
Meciuri analizate55
V-E-Î1-1-32-1-2
Puncte / meci0,801,40
Goluri marcate (medie)6 (1,2)4 (0,8)
Goluri primite (medie)9 (1,8)5 (1,0)
% Peste 2.560%20%
% GG60%40%
Victorii H2H (5 meciuri)31
Goluri estimate (model)1,331,21
Șanse de victorie (model)39%34%

Goluri estimate

1,33 – 1,21 · total 2,54

1X2 model

39% · 27% · 34%

Peste 2.5 model

47% · cotă corectă 2.13

GG model

52% · cotă corectă 1.92

Distribuția golurilor
8%0
20%1
25%2
22%3
14%4
11%5+

Sub 2.5: 53% · Peste 2.5: 47% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
Independien. ↓ / Once Caldas →012345
0 7,9 9,5 5,8 2,3 0,7 0,2
1 10,5 12,7 7,7 3,1 0,9 0,2
2 7,0 8,4 5,1 2,1 0,6 0,2
3 3,1 3,7 2,3 0,9 0,3 0,1
4 1,0 1,2 0,8 0,3 0,1 0,0
5 0,3 0,3 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Independiente Medellin, coloane = goluri Once Caldas.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Independiente Medellin. Independiente Medellin primește 1,8 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Independiente Medellin e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 7,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: Independiente Medellin 39%, egal 27%, Once Caldas 34%. Peste 1.5 goluri are 72% în model (cotă corectă 1.39), dar cota 1.27 e sub ea, deci plătește prea puțin. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,7%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.2
Goluri / meci
0.8
1.8
Primite / meci
1.0
20%
Victorii
40%
60%
Peste 2.5
20%
60%
GG
40%

Întrebări frecvente

La ce oră începe Independiente Medellin – Once Caldas?

Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 04:10, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă Independiente Medellin – Once Caldas?

Meciul face parte din Primera A - Apertura (Columbia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre Independiente Medellin – Once Caldas?

Cotele 1X2 sunt 2.02 / 3.35 / 3.60. Fără marjă, asta înseamnă 46% pentru Independiente Medellin, 28% egal și 26% pentru Once Caldas, cu Independiente Medellin favorită la cota 2.02.

Câte goluri se așteaptă în Independiente Medellin – Once Caldas?

Modelul nostru estimează 2,54 goluri (1,33 pentru Independiente Medellin, 1,21 pentru Once Caldas). Peste 2.5 goluri are 47%, GG are 52%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Primera A - Apertura