Getafe – Rayo Vallecano
Ultimele 5 / 5: Getafe marchează 0.6 și primește 1.2. Rayo Vallecano 1.8 / 2.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 33% · Egal 32% · Oaspete 36%
Goluri / meci
0.6 + 1.8
Peste 2.5
2.62 · forma 20% / 80%
GG
Da 2.15 · Nu 1.68
Analiză Getafe – Rayo Vallecano
Getafe o primește pe Rayo Vallecano luni, 19 octombrie, ora 22:00 (ora României), în LaLiga (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Getafe are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 3 goluri marcate și 6 goluri primite (0,6 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Rayo Vallecano are un bilanț de 2-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,40 puncte pe meci, cu 9 goluri marcate și 13 goluri primite (1,8 marcate și 2,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 100% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
În ultimele 5 întâlniri directe din baza noastră, Getafe a câștigat 0, Rayo Vallecano a câștigat 2, iar 3 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 1,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 1 din 5 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 0 din 5. Ultima întâlnire, pe 03.05.2026, s-a terminat Getafe 0–2 Rayo Vallecano.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.92 / 3.00 / 2.67. După ce scoatem marja (aproximativ 5,0% pe piața asta), rămân 33% pentru Getafe, 32% pentru egal și 36% pentru Rayo Vallecano. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.62 și sub 2.5 la 1.49, adică 36% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.15 și Nu la 1.68.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,60 – 1,50) și cele deduse din cote (1,04 – 1,10) și ajunge la 1,32 goluri estimate pentru Getafe și 1,30 pentru Rayo Vallecano, adică 2,62 în total. Cu aceste valori, Getafe câștigă în 37% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Rayo Vallecano câștigă în 37%. Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,5%.
| Indicator | Getafe | Rayo Vallecano |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 2-1-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,40 |
| Goluri marcate (medie) | 3 (0,6) | 9 (1,8) |
| Goluri primite (medie) | 6 (1,2) | 13 (2,6) |
| % Peste 2.5 | 20% | 80% |
| % GG | 40% | 100% |
| Victorii H2H (5 meciuri) | 0 | 2 |
| Goluri estimate (model) | 1,32 | 1,30 |
| Șanse de victorie (model) | 37% | 37% |
Goluri estimate
1,32 – 1,30 · total 2,62
1X2 model
37% · 26% · 37%
Peste 2.5 model
49% · cotă corectă 2.04
GG model
53% · cotă corectă 1.89
Sub 2.5: 51% · Peste 2.5: 49% · total goluri în 90 de minute
| Getafe ↓ / Rayo Vallec. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 7,3 | 9,5 | 6,2 | 2,7 | 0,9 | 0,2 |
| 1 | 9,6 | 12,5 | 8,1 | 3,5 | 1,1 | 0,3 |
| 2 | 6,3 | 8,2 | 5,4 | 2,3 | 0,8 | 0,2 |
| 3 | 2,8 | 3,6 | 2,4 | 1,0 | 0,3 | 0,1 |
| 4 | 0,9 | 1,2 | 0,8 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,2 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Getafe, coloane = goluri Rayo Vallecano.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Rayo Vallecano. Rayo Vallecano primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 3,10 goluri, cotele doar 2,15. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 1,0 goluri, față de 2,62 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Getafe 37%, egal 26%, Rayo Vallecano 37%. Peste 1.5 goluri are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.53 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 03.05.26 | Getafe – Rayo Vallecano | 0–1 | 0–2 |
| 02.01.26 | Rayo Vallecano – Getafe | 1–0 | 1–1 |
| 02.05.25 | Rayo Vallecano – Getafe | 1–0 | 1–0 |
| 24.08.24 | Getafe – Rayo Vallecano | 0–0 | 0–0 |
| 13.04.24 | Rayo Vallecano – Getafe | 0–0 | 0–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Getafe – Rayo Vallecano?
Meciul începe luni, 19 octombrie, ora 22:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Getafe – Rayo Vallecano?
Meciul face parte din LaLiga (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Getafe – Rayo Vallecano?
Cotele 1X2 sunt 2.92 / 3.00 / 2.67. Fără marjă, asta înseamnă 33% pentru Getafe, 32% egal și 36% pentru Rayo Vallecano, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Getafe – Rayo Vallecano?
Modelul nostru estimează 2,62 goluri (1,32 pentru Getafe, 1,30 pentru Rayo Vallecano). Peste 2.5 goluri are 49%, GG are 53%, iar cel mai probabil scor este 1–1.