Osasuna – Racing Santander
Ultimele 5 / 5: Osasuna marchează 1.0 și primește 3.4. Racing Santander 1.6 / 3.6.
1X2, fără marjă
Gazdă 30% · Egal 46% · Oaspete 24%
Goluri / meci
1.0 + 1.6
Peste 2.5
1.60 · forma 60% / 100%
GG
Da 1.54 · Nu 2.42
Analiză Osasuna – Racing Santander
Osasuna o primește pe Racing Santander duminică, 18 octombrie, ora 15:00 (ora României), în LaLiga (Spania). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Osasuna are un bilanț de 0-1-4 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,20 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 17 goluri primite (1,0 marcate și 3,4 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Racing Santander are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 8 goluri marcate și 18 goluri primite (1,6 marcate și 3,6 primite în medie). În 100% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, Racing Santander stă mai bine, cu o diferență de 0,60 puncte pe meci.
În baza noastră există o singură întâlnire directă între cele două echipe: pe 24.07.2026, Osasuna 2–0 Racing Santander. Un singur meci spune puțin, așa că analiza se sprijină mai mult pe formă și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.00 / 1.92 / 3.75. După ce scoatem marja (aproximativ 12,1% pe piața asta), rămân 30% pentru Osasuna, 46% pentru egal și 24% pentru Racing Santander. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.60 și sub 2.5 la 2.35, adică 59% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.54 și Nu la 2.42.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,30 – 2,50) și cele deduse din cote (1,61 – 1,47) și ajunge la 1,95 goluri estimate pentru Osasuna și 1,99 pentru Racing Santander, adică 3,94 în total. Cu aceste valori, Osasuna câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 21%, iar Racing Santander câștigă în 40%. Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 7,5%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 9 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Osasuna | Racing Santander |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 0-1-4 | 1-1-3 |
| Puncte / meci | 0,20 | 0,80 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 8 (1,6) |
| Goluri primite (medie) | 17 (3,4) | 18 (3,6) |
| % Peste 2.5 | 60% | 100% |
| % GG | 60% | 80% |
| Victorii H2H (1 meciuri) | 1 | 0 |
| Goluri estimate (model) | 1,95 | 1,99 |
| Șanse de victorie (model) | 39% | 40% |
Goluri estimate
1,95 – 1,99 · total 3,94
1X2 model
39% · 21% · 40%
Peste 2.5 model
75% · cotă corectă 1.33
GG model
74% · cotă corectă 1.35
Sub 2.5: 25% · Peste 2.5: 75% · total goluri în 90 de minute
| Osasuna ↓ / Racing Sant. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1,9 | 3,9 | 3,9 | 2,6 | 1,3 | 0,5 |
| 1 | 3,8 | 7,5 | 7,5 | 5,0 | 2,5 | 1,0 |
| 2 | 3,7 | 7,4 | 7,3 | 4,9 | 2,4 | 1,0 |
| 3 | 2,4 | 4,8 | 4,8 | 3,2 | 1,6 | 0,6 |
| 4 | 1,2 | 2,3 | 2,3 | 1,5 | 0,8 | 0,3 |
| 5 | 0,5 | 0,9 | 0,9 | 0,6 | 0,3 | 0,1 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Osasuna, coloane = goluri Racing Santander.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Osasuna. Osasuna primește 3,4 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Apărare vulnerabilă: Racing Santander. Racing Santander primește 3,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 4,80 goluri, cotele doar 3,08. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 12,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Osasuna 39%, egal 21%, Racing Santander 40%. Peste 2.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 1.60 e peste ea, deci are valoare. Ambele marchează (GG) are 74% în model (cotă corectă 1.35), iar cota 1.54 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (7,5%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 24.07.26 | Osasuna – Racing Santander | — | 2–0 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Osasuna – Racing Santander?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Osasuna – Racing Santander?
Meciul face parte din LaLiga (Spania). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Osasuna – Racing Santander?
Cotele 1X2 sunt 3.00 / 1.92 / 3.75. Fără marjă, asta înseamnă 30% pentru Osasuna, 46% egal și 24% pentru Racing Santander, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Osasuna – Racing Santander?
Modelul nostru estimează 3,94 goluri (1,95 pentru Osasuna, 1,99 pentru Racing Santander). Peste 2.5 goluri are 75%, GG are 74%, iar cel mai probabil scor este 1–1.